polski angielski
CMC-LOTOS - Strona główna
margines lewy
top lewy top prawy
 
Zapisz się do naszej listy mailingowej, by
być zawsze na bieżąco!
Czytaj poprzedni: Enzymy podstawą życia i dobrego samopoczucia
Pobierz zawartość działu:
Ćwiczenia

Jantra Joga - Tybetanska Joga RuchuPobierz:

Jantra  Joga – Tybetańska Joga Ruchu

 

Jantra Joga lub Joga Ruchu jest starożytnym systemem Tybetańskiej Jogi, opartej na tekście

„Jantry Zjednoczenia Słońca i Księżyca" napisanym w VIII wieku przez Mistrza i tłumacza

Wajroczane. Chogyal Namkhai Norbu napisał szczegółowy komentarz do rdzennego tekstu i jako pierwszy rozpoczął przekazywać te nauki na początku lat siedemdziesiątych na zachodzie.

Linia przekazu sięga do nepalskiego Mahasiddhy Humkary, który przekazał te nauki Guru

Padmasambhawie (nauczycielowi, który wprowadził buddyjskie nauki Wadżrajany do Tybetu w VIII wieku). W Jantra Jodze używamy naszego ciała, mowy i umysłu. Na poziomie ciała istnieją odpowiednie pozycje i ruchy, na poziomie głosu - techniki oddychania, na poziomie umysłu –sposoby wizualizacji i koncentracji. Joga jest Sanskryckim słowem które na Tybetański tłumaczy się jako Naljor. Pierwotnie Joga znaczy 'zjednoczenie', lecz Naljor naprawdę znaczy wiedzę o Pierwotnym Stanie, odkrycie naszego rzeczywistego stanu.

Gdy mówimy o ciele mowie i umyśle, to musimy zrozumieć że ciało jest najłatwiejszym do pracy ponieważ ono współdziała z materialnym poziomem. Fizyczne ciało umożliwia nam widzenie i dotykanie rzeczy i tym sposobem jest bardzo konkretnym instrumentem za pomocą którego osiąga się pewien stopień zrozumienia. Aby zdobyć głębsze zrozumienie to nieodzownym jest praca na poziomie mowy lub energii, lecz wciąż ważniejszy jest poziom umysłu. W jodze, umysł  jest jak Król, podczas gdy energię porównuje się z Ministrami a ciało do Poddanych. Jasnym jest że umysł jest ważniejszym od ciała i mowy lub energii. Niemniej, fizyczne ruchy i pozycje są równie ważne ''PONIEWAŻ JEŚLI NIE, NIE BĘDZIEMY ZDOLNI KONTROLOWAĆ CIAŁA I KANAŁÓW CIAŁA, TO NIE BĘDZIEMY ZDOLNI KONTROLOWAĆ ENERGII PRZEPŁYWAJĄCEJ PRZEZ TE KANAŁY, A JEŚLI NIE BĘDZIEMY ZDOLNI KONTROLOWAĆ ENERGII, TO NIE BĘDZIEMY ZDOLNI KONTROLOWAĆ UMYSŁU. Tak więc, w tym znaczeniu umysł jest zależny od energii a energia od ciała. Joga balansuje te trzy aspekty, najpierw praca z ciałem poprzez pozycje i ruchy które służą do skoordynowania i zharmonizowania energii. W jantra jodze jest wiele pozycji podobnych do tych w Hatha Jodze. Jakkolwiek jest różnica w sposobie ich wykonywania. W JANTRA JODZE POZYCJA (CIAŁA) NIE JEST GŁÓWNĄ RZECZĄ, ZAMIAST TEGO ZASADNICZĄ SPRAWĄ JEST SEKWENCJA RUCHÓW, SPÓŁZALEŻNYCH Z ODDECHEM, WYKONYWANYCH ABY PRZYJĄĆ POZYCJE (CIAŁA). Zarówno ruchy jak i pozycje są wykonywane przez ograniczony czas, opierając się na zasadzie cyklu czterech liczeń (to jest ważne dla podstawowych ćwiczeń Jantr, podczas gdy w bardziej zaawansowanych ćwiczeniach Jantr powinno się utrzymywać oddech tak długo jak to możliwe).

Jantra Joga Wajroczany zawiera 108 ćwiczeń które są podzielone w następującym porządku: 1 wydech nieświeżego (zużytego) powietrza - czyli dziewięć oczyszczających oddechów, 5 Jantr dla rozluźnienia stawów jak i zmysłów, 8 Jantr dla oczyszczenia prany, 1 pranajama dla kontroli kanałów, 5 Jantr dla kontrolowania kanałów, 5 głównych pranajam, 75 głównych Jantr, 7 Lotosów, 1 Fala Wadżry. Głównym celem Jantra Jogi jest odkrycie naszego pierwotnego stanu, wyjście poza osądy i ocenianie. Jednocześnie Jantra Joga jest stosowana w medycynie tybetańskiej, jako metoda przezwyciężenia chorób i zaburzeń mentalnych.

Dzięki ćwiczeniom Jantra Jogi można między innymi: przezwyciężyć zaburzenia oraz bóle stawów i mięśni: kończyn, głowy i tułowia (żeber i kręgosłupa), usunąć zaburzenia systemu nerwowego (w tym rdzenia kręgowego), usprawnić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, przezwyciężyć problemy związane ze słabością: strach, depresję, lęki, lenistwo, poszerzyć zdolności intelektualne, percepcje zmysłową, pamięć, „rozjaśnić” umysł. Ponadto ćwiczenia Jantra Jogi wzmacniają, oczyszczają i harmonizują działanie energii,kontrolują kanały w ciele, rozluźniają wszystkie napięcia, uczą relaksu i koncentracji, wyrabiają otwarty i elastyczny stosunek do życia. Mogą być stosowane zarówno jako forma terapii jak i w pełni kompletna ścieżka rozwoju ku całkowitej realizacji owocu Dzogczen. Jantra Joga jest podstawową metodą dla zintegrowania głębokiej esencji nauk Dzogczen w trzech bramach praktykującego(ciała, mowy i umysłu).Pozycje i ruchy w połączeniu z oddechem dają możliwość koordynacji i zharmonizowania naszej energii. W ten sposób pozwalamy aby umysł się zrelaksował i znalazł  swoja równowagę, która jest podstawą dla kontemplacji.

 

Pobierz ten artykuł:
Pobierz zawartość działu: Ćwiczenia
   
  kwiatek
stopka mapa
Jeśli posiadasz ciekawe artykuły, które chciałbyś zobaczyć na łamach naszego serwisu, pytanie, sugestię lub propozycję zmian, czy też prowadzisz podobną działalność (sklep lub gabinet) i chcesz nawiązać kontakt - wyślij do nas swoje zgłoszenie.
LOTOS CMCtel: +48 (54) 251 34 99biuro@osrodekterapiinaturalnej.pl
   
Copyright © CMC-Lotos - wczasy odchudzające Wykonanie strony: Rafał Misiak i Sebastian Kubiś
Projekt graficzny: JKuik.design
Pozycjonowanie: Globnet
margines prawy