polski angielski
CMC-LOTOS - Strona główna
margines lewy
top lewy top prawy
 
Zapisz się do naszej listy mailingowej, by
być zawsze na bieżąco!
Czytaj poprzedni: Przygotowanie wywaru z ziół
Pobierz zawartość działu:
Czytaj następny: Akupunktura
Tradycyjna Medycyna Chińska

Jak przyjmować zioła?Pobierz:

kaganek oświatyDefinicja słowa „zioło” podana przez Webster’s New World Dictionary  brzmi:  „każda roślina używana jako lek, przyprawa; na przykład mięta i szałwia”.
Tradycyjna Medycyna Chińska rozszerzyła definicję do zwierząt, minerałów, muszli i wszystkiego, co znalezione w naturze.

Zioła zaklasyfikowane do chińskich ziół zostały odkryte jako lecznicze i przetestowane przez chińskich zielarzy setki wieków temu. Większość z nich pochodzi z Chin.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że wszystkie dobra naturalne znajdujące się na ziemi są bezpieczne i korzystne dla zdrowia. To z pewnością nie jest prawda. Wieki temu tradycyjni chińscy zielarze przetestowali zioła na sobie i zatruli się nimi, by udokumentować błędność tego twierdzenia. Do ziół należy podchodzić z otwartym umysłem i sercem, ale zarazem z szacunkiem i ostrożnością. Zioła są lekiem, zatem powinny być używane mądrze i z umiarem. Pojedyncze zioła wchodzące w skład mieszanki są bezpieczne w użyciu, jednak bywa, iż niektóre z nich mogą być szkodliwe, gdy stosowane są przez długi okres. Stosowanie pojedynczych ziół jest niewskazane, oprócz pewnych wyjątków, do których należą zioła: Ginko biloba, Ginseng, Reishi, Cordyceps.
Zalecana jest wizyta u zielarza lub lekarza, który określi stan zdrowia i wybierze odpowiednią terapię ziołową. W przypadku poważnych bądź przewlekłych chorób, zalecana jest opieka i nadzór profesjonalnego lekarza, by najlepiej wykorzystać to, co tradycyjna jak i niekonwencjonalna medycyna ma do zaoferowania.

Od dawna wiadomo, że niektóre zioła są najskuteczniejsze w połączeniu z innymi. Większość tabletek jest formą ziół specjalnie przygotowanych na poszczególne dolegliwości. Oddzielnie zioła mają inne właściwości, natomiast właściwie połączone działają skuteczniej. Niektóre zioła jak Siberian Ginseng, Reishi Mushroom są zazwyczaj używane pojedynczo, gdyż ich indywidualne właściwości zaspokajają potrzeby chorych. Nie jest zalecane łączenie tych ziół z innymi.
Skład mieszanki ziołowej zależy od konkretnej choroby, zawierającą określoną kombinacją ziół, opracowaną w celu zwalczania poszczególnych dolegliwości.
Warto stosować się do zaleceń dotyczących czasu spożywania ziół. Zazwyczaj polecamy pacjentom, aby stosowali zioła, dopóki nie poczują się lepiej lub o kilka dni/tygodni dłużej, w zależności od problemu zdrowotnego – tak, by dolegliwość nie powróciła zaraz po zakończeniu kuracji.

Przykład 1:
Jeśli używasz preparatów ziołowych na sezonowe alergie, zalecamy, by zacząć kurację zanim alergia zaatakuje, a także w czasie jej sezonu. Kiedy dolegliwości zaczną ustępować i poczujemy się lepiej, można zacząć stosować zioła, co kilka dni, w miarę upływu czasu próbując ograniczyć ich ilość, w zależności od stanu zdrowia. Czas ten dla każdej osoby jest różny, więc prosimy, by kierować się własnym osądem.

Przykład 2:
Jeżeli używamy ziół na przeziębienie lub pojawiające się okresowo napady kaszlu, zalecamy stosowanie kuracji dopóki stan się nie poprawi, plus dodatkowe kilka dni, by zapobiec nawrotom choroby. Osoby z przewlekłymi dolegliwościami, bądź zmagające się z chorobą niemalże przez całe swoje życie, powinny brać zioła nieprzerwanie, przez miesiące, a nawet przez lata. I znowu, zależy to od pacjenta i sytuacji. Prosimy by skonsultować się z zielarzem i stosować się do zalecanych wskazówek.

Przykład 3:
Jeśli stosujesz kurację ziołową, by utrzymać dobry stan zdrowia i kupujesz gotowe mieszanki, ziołowe kapsułki lub tabletki,  należy kierować się zaleceniami na opakowaniu i zdrowym rozsądkiem. Jedynie od nas zależy, jak długo chcemy brać zioła. Zazwyczaj są one na tyle bezpieczne, że można je stosować codziennie przez nieokreśloną ilość dni, aczkolwiek są tu wyjątki i należy się skonsultować. Ludzie, którzy biorą gotowe mieszanki przez długi okres nie zmieniając jej, mogą wyrządzić sobie nie tylko szkodę ale również może to zagrażać ich zdrowiu.

Adnotacja:
Jeśli używamy ziół przez dwa lub trzy dni, szanse, że zauważymy jakiekolwiek rezultaty są znikome. Zazwyczaj po jednym dniu lub dwóch efekt zażywania ziół nie jest zauważalny. Sugerujemy, by zioła stosować co najmniej przez tydzień, a najlepiej przez czas zalecany na opakowaniu, a dopiero potem ograniczyć lub przerwać ich dawkowanie.

Jeśli ktoś jest zainteresowany mieszaną kuracją, zalecamy konsultacje z zielarzem, farmakologiem lub lekarzem. Zwróćmy uwagę, że zioła są naturalne, dzięki czemu nie są one szkodliwe. Najlepiej jednak brać leki i zioła w innym czasie: jedną godzinę przed lub po użyciu jednego z nich.

W większości wypadków można brać zioła z innymi suplementami. Poszczególne zioła są używane w połączeniu z innymi, zatem nie należy obawiać się, że będą one ze sobą w interakcji. Istnieje jednakże kilka ziół, które nie powinny być mieszane, gdyż może to wywołać efekt przeciwny od zamierzonego. Jeśli mamy obawy, stosujmy je w odstępach 30 minutowych, a nie w tym samym czasie. Prosimy, by każdy upewnił się, że stosuje odpowiednie zioła - jeśli na przykład pacjent ma gorączkę, nie powinien przyjmować ziół, które powodują ciepło - jak Korean Ginseng, których spożycie jedynie pogorszy stan zdrowia.

Niektóre leki sprzedawane poza ladą sklepową – takie jak Tylenol – działają na wiele dolegliwości, na przykład: bóle głowy, ból zęba, przeziębienie, gorączka, można go brać jednakże na bóle głowy, nawet jeśli nie ma się gorączki, czy nie odczuwa się bólu zęba.

Chińskie zioła nie działają na pojedyncze objawy, starając się raczej zwalczać przyczynę problemu, a oto przykład: bóle głowy mogą być powodowane przez wiele czynników, na przykład stres, przegrzanie, zbyt wysokie ciśnienie krwi. Powinniśmy pamiętać, że nasze ciało różni się od organizmów innych ludzi, przez co reakcja na te same bodźce może być kompletnie różna. Osoba, będąca pod wpływem stresu, nie musi odczuwać bólu głowy, w zamian za to może cierpieć na brak apetytu i problemy ze spaniem. Właśnie dlatego wymienia się nie tylko najbardziej popularne, ale i wszystkie możliwe symptomy towarzyszące danej dolegliwości. Głównym celem kuracji ziołowej jest zwalczenie choroby, nie pojedynczych jej objawów. Nie musimy koniecznie posiadać wszystkich symptomów, o ile nie jest specjalnie określone, na jakie dolegliwość działają zioła. By być absolutnie pewnym, należy skonsultować się z zielarzem.

Zazwyczaj zielarze łączą zioła, tworząc specjalne mieszanki. Czasami zawierają one aż 15 różnych ziół, które z łatwością zapełniłyby mały garnek. Pacjenci zmuszeni byliby wziąć zioła do domu i samemu je ugotować, po czym wypić otrzymany ekstrakt. W miarę upływu czasu preparaty ziołowe stawały się coraz bardziej popularne i dostępne. Zazwyczaj składają się one z kombinacji ziół, które skutecznie działają na określoną dolegliwość. Często preparaty ziołowe występują w postaci pigułek czy kapsułek. Jednak zawartość ziół w jednej tabletce nie odpowiada ilości ziół, jaka znajduje się w filiżance wywaru, zatem pacjent powinien zastosować taką liczbę kapsułek bądź pigułek, jaka odpowiada dawce herbaty ziołowej.

Zaleca się, by pacjent, który zażywa zioła bez konsultacji z lekarzem, dokładnie stosował się do wskazówek podanych na opakowaniu. Branie zbyt małej dawki zminimalizuje rezultaty. W zależności od rodzaju ziół i konkretnej dolegliwości, dawkowanie zbyt dużej ilości ziół może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

Mimo, że najlepiej połknąć tabletki popijając ciepłą wodą, to można także otworzyć kapsułkę i wymieszać proszek w wodzie, jak również zmiażdżyć i wymieszać z wodą pigułki bądź połknąć mniejsze części. Proszek niekoniecznie musi do końca rozpuścić się w wodzie.
Najlepiej połykać pigułki popijając je wodą, a nie herbatą, kawą lub innymi napojami. Niektóre napoje mogą wchodzić w interakcję z ziołami i niwelować ich działanie. Dotyczy to w szczególności napoi zawierających kofeinę. Jak z każdym innym lekiem, niezalecane jest używanie alkoholu w nadmiernych ilościach czy palenie papierosów. Najlepsze rezultaty daje stosowanie ziół bez dodatków, ale jeśli chcesz posłodzić zioła/herbatę sugerujemy użycie miodu zamiast cukru.

Większość gotowych chińskich suplementów diety, które są dostępne w Europie, są zwykle tanie i mało skuteczne. Dopóki zielarz nie zwiększy dawkowania zalecanego na etykietce, są mało efektywne w leczeniu. Producent zaleca spożywanie tak niewielkich ilości, by w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym przedawkowaniem przez pacjenta, który zakupi taki lek bez recepty. W Chinach takie suplementy w zasadzie nie są przepisywane przez lekarzy. Nie oznacza to jednak, że nie są dostępne dla pacjentów. Wręcz przeciwnie, każdy może je kupić w aptece bez żadnych ograniczeń. Z reguły są używane po bardzo agresywnej terapii, aby skonsolidować proces terapeutyczny. W prawdziwej chińskiej klinice, gdy cierpimy na poważną chorobę, nigdy nie dostaniemy pigułek albo kapsułek, tylko zioła.

W medycynie chińskiej wszystkie choroby są postrzegane jako brak równowagi w organizmie. Zadaniem lekarza jest przywrócenie tej równowagi, a nie leczenie konkretnej choroby. Zalecone leczenie będzie różne dla różnych pacjentów w zależności od przyczyny braku równowagi.

Pobierz ten artykuł:
Pobierz zawartość działu: Tradycyjna Medycyna Chińska

Czytaj poprzedni: Przygotowanie wywaru z ziół
Czytaj następny: Akupunktura
   
  kwiatek
stopka mapa
Jeśli posiadasz ciekawe artykuły, które chciałbyś zobaczyć na łamach naszego serwisu, pytanie, sugestię lub propozycję zmian, czy też prowadzisz podobną działalność (sklep lub gabinet) i chcesz nawiązać kontakt - wyślij do nas swoje zgłoszenie.
LOTOS CMCtel: +48 (54) 251 34 99biuro@osrodekterapiinaturalnej.pl
   
Copyright © CMC-Lotos - wczasy odchudzające Wykonanie strony: Rafał Misiak i Sebastian Kubiś
Projekt graficzny: JKuik.design
Pozycjonowanie: Globnet
margines prawy