polski angielski
CMC-LOTOS - Strona główna
margines lewy
top lewy top prawy
 
Zapisz się do naszej listy mailingowej, by
być zawsze na bieżąco!
Czytaj poprzedni: Wstęp do TMC
Pobierz zawartość działu:
Czytaj następny: Historia TCM
Tradycyjna Medycyna Chińska

MEDYCYNA CHIŃSKA

Pobierz:

Medycyna chińska jest oparta na holistycznym modelu świata i człowieka.
W medycynie chińskiej nie znajduje się i nie leczy konkretnej choroby, lecz zawsze traktuje człowieka całościowo, zaś wybór leczenia opiera się jego na obserwacji: oczu, cery, brzmienia głosu, zmian tętna, i in., biorąc jednocześnie pod uwagą środowisko, w jakim żyje, klimat itp.

Według tradycyjnej medycyny chińskiej w organizmie człowieka, a także zwierząt, roślin krąży energia - siła życiowa – Chi. Chi ma także materia ‘nieożywiona’, zjawiska przyrody, wszystko, co jest na ziemi i niebie.

Wracając do człowieka: każdy narząd, każda komórka ma swoją Chi, a jednocześnie Chi łączy każdą z tych części naszego ciała i napędza cały organizm. Suma Chi w każdej cząstce naszego ciała sumuje się – im jej więcej w poszczególnych częściach – tym więcej cały organizm ma siły życiowej.
W skrócie, Chi to energia życia, kierująca wszystkimi jego procesami.
Chi krąży w ciele człowieka określonymi drogami -  meridianami. Spokojny przepływ chi oznacza zdrowie fizyczne i psychiczne. Gdy przepływ jest zaburzony lub ustaje – człowiek choruje.

Chi składa się z dwóch energii – jednocześnie przeciwstawnych i uzupełniających – Jin i Jang. Energie te nie mogą bez siebie istnieć i są tak samo potrzebne do życia. Natomiast, aby być zdrowym – muszą być w równowadze.

Celem Medycyny Chińskiej jest: zasilanie organizmu w Chi, regulowanie i harmonizowanie jej przepływu oraz zachowanie odpowiednich proporcji między Jin i Jang. 

Zapraszamy do naszego Ośrodka Terapii Naturalnej na wypoczynek połączony z zabiegami uzupełniającymi Chi, równoważącymi Jin i Jang oraz wiedzą co zrobić aby ten stan utrzymać.

Korzenie chińskiej medycyny.
Medycyna i leczenie zawsze odgrywały ważną rolę w rozwoju ludzkości. Zanim w XIX wieku narodziła się medycyna zachodnia, praktycznie każda cywilizacja na świecie leczyła choroby przy pomocy ziół oraz roślin. Wraz z rozwojem nowoczesnej nauki i techniki niektóre ze starych, tradycyjnych leków całkowicie zanikły, inne zaś zmieniały swój skład. Są jednak także i takie, które zachowały dawną recepturę. Tradycyjna medycyna chińska powstała tysiące lat temu. W dzisiejszych czasach praktykuje się ją na całym świecie. „Chińskie zioła” nie pochodzą tylko z Chin – są z całego świata; cynamon z Wietnamu, kardamon z Indii, a nawet amerykański żeń-szeń z Wisconsin. 

Rou CongTradycyjna Medycyna Chińska wśród mniejszości etnicznych Chin. 
Tradycyjna medycyna Chin składa się z trzech różnych aspektów: tradycyjnej medycyny chińskiej, medycyny państwowej oraz medycyny ludowej. Jako wielonarodowy kraj, państwo chińskie składa się z grupy etnicznej Han oraz 55-ciu mniejszości. To właśnie one zgromadziły bogaty zasób wiedzy medycznej oraz praktycznych doświadczeń zdobytych w ciągu setek lat. Medycyna tradycyjna jest kluczowym elementem bogatej kultury etnicznej Chin. Medycyna etniczna jest przejawem mądrości ludzi oraz wynikiem doświadczeń nabytych podczas długiego zmagania się chińskich mniejszości z chorobami i śmiercią. Jest głęboko zakorzeniona w życiu kulturalnym, religijnym i społecznym poszczególnych grup etnicznych. Dobrym przykładem są mieszkańcy Tybetu, którzy od niezliczonej liczby pokoleń żyją na wysoko położonym płaskowyżu Qinghai-Tybet. Jest to niegościnny rejon z niewystarczającą ilością tlenu i silnym promieniowaniem słonecznym. W wyniku bytowania w tak trudnych warunkach wśród Tybetańczyków powszechne są takie dolegliwości jak choroba wysokościowa, nadciśnienie, udary, zespół sercowo-płucny, reumatyzm oraz choroby wątroby i przewodu pokarmowego. Z tego powodu tybetańska medycyna rozwinęła metody, dzięki którym mieszkańcy mogą radzić sobie z tymi schorzeniami. Mongolskie praktyki nastawiania kości oraz terapii poprzez wypalanie, także osiągnęły wysoki stopień rozwoju wśród mongolskich lekarzy.
Tradycyjna medycyna chińska to niepołączony system medyczny, lecz termin ogólny, obejmujący wiele różnych sposobów leczenia, stosowanych wśród mniejszości etnicznych, z których każda różni się pod względem kultury oraz stylu życia. Tradycyjne systemy medyczne różnych mniejszości znajdują się w pewnym stopniu pod wpływem kultury Han i jej medycyny tradycyjnej. Mimo to, chińskie mniejszości w przeciągu swojej historii także rozwinęły bliskie relacje z sąsiednimi krajami i regionami, które umożliwiły wymianę poglądów dotyczących sposobów leczenia. 
W taki oto sposób medycyna tybetańska wchłonęła najbardziej istotne elementy wiedzy medycznej oraz praktyki z Indii, Nepalu i Sri Lanki. Medycyna mongolska przejęła podstawowe teorie tybetańskiej i łączy je z rodzimymi tradycjami. W kwestii nazewnictwa i recept jest do niej bardzo podobna. Natomiast Miao, Zhuang, Yao, Yi, Dong, Tujia i Li są pod głębokim wpływem kultury Han. 

Tradycyjna Medycyna Chińska i Medycyna Zachodnia.
Zachodnia medycyna tworzy swoje prawa badając martwych. Tradycyjna medycyna chińska jest kliniczna i zawsze za przedmiot swoich badań bierze żywych ludzi. Prze tysiące lat gromadziła wiedzę zdobytą podczas leczenia niezliczonej liczby żyjących pacjentów. Dlatego też zachodnia i chińska medycyna mogą być postrzegane, jako kompletnie różne pod względem ich filozoficznego pochodzenia. 
Leki zazwyczaj używane przez zachodnich lekarzy są chemicznie oczyszczonymi substancjami, są zatem czystymi monomerami. Oczyszczone jedzenie jest szkodliwe, a oczyszczony lek trujący. Zachodnie leki szybko przynoszą efekt, ale zwykle wywołują też efekty uboczne. Natomiast dla medycyny chińskiej typowe jest użycie dwóch lub więcej składników, aby zmaksymalizować łączny efekt, także dawki są niewielkie, co umożliwia wspólne działanie różnym składnikom w celu zwiększenia efektywności leczenia oraz zmniejszenia ryzyka zatrucia. Tradycyjna medycyna chińska działa, więc w sposób wielokierunkowy. Ma ona na celu zapobieganie pojawianiu się chorób, podczas gdy zachodnia medycyna leczy pacjentów, którzy są już chorzy. Tradycyjna chińska medycyna wyznaje zasadę, że leki i pożywienie pochodzą z tego samego źródła, podczas gdy zachodnia medycyna wyraźnie oddziela leki od jedzenia. Chińska medycyna wierzy, że choroba bierze się z braku równowagi w ciele, a zachodnia medycyna rozpoznaje jedynie wskaźniki fizjologiczne, biochemiczne i patologiczne. 
Tradycyjna chińska medycyna popiera ideę „zjednoczenia człowieka z naturą”, podkreślając życiową harmonię pomiędzy nimi. Tradycyjna medycyna Chin reprezentuje całkowicie różne podejście, od powszechnego na zachodzie przekonania, że człowiek może dostosowywać naturę do swoich potrzeb.

Pobierz ten artykuł:
Pobierz zawartość działu: Tradycyjna Medycyna Chińska

Czytaj poprzedni: Wstęp do TMC
Czytaj następny: Historia TCM
   
  kwiatek
stopka mapa
Jeśli posiadasz ciekawe artykuły, które chciałbyś zobaczyć na łamach naszego serwisu, pytanie, sugestię lub propozycję zmian, czy też prowadzisz podobną działalność (sklep lub gabinet) i chcesz nawiązać kontakt - wyślij do nas swoje zgłoszenie.
LOTOS CMCtel: +48 (54) 251 34 99biuro@osrodekterapiinaturalnej.pl
   
Copyright © CMC-Lotos - wczasy odchudzające Wykonanie strony: Rafał Misiak i Sebastian Kubiś
Projekt graficzny: JKuik.design
Pozycjonowanie: Globnet
margines prawy