polski angielski
CMC-LOTOS - Strona główna
margines lewy
top lewy top prawy
 
Zapisz się do naszej listy mailingowej, by
być zawsze na bieżąco!
Czytaj poprzedni: Informacje o Dworku Janowickim
Pobierz zawartość działu:
Czytaj następny: Okoliczne atrakcje
Pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym

Kaźmierzewo - zarys historycznyPobierz:

Każmierzewo Janowice dworekKażmioerzewo Janowice dworek
Zdjęcia domu sprzed II Wojny ŚwiatowejZespół dworsko – parkowy w Janowicach (obecnie w obrębie wsi Kaźmierzewo), w formie, jaka przetrwała do drugiej wojny światowej, powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Dobra Janowickie, jak nazywany był cały majątek, musiały jednak istnieć wcześniej, bo w kościele parafialnym w Lubaniu umieszczona jest tablica pamiątkowa ufundowana przez żonę dla "Józefa Dzierzbickiego, zmarłego 10 czerwca 1856 roku, dziedzica dóbr Janowickich".

Dwór wzniesiony został w stylu klasycystycznym, na planie wydłużonego prostokąta, z później dostawionym gankiem w elewacji frontowej i parterową wystawka w elewacji tylnej. Po obu stronach budynku głównego wybudowano symetryczne oficyny. Do dworu prowadziła aleja jesionowa (zachowana). Dwór usytuowany na stromej skarpie okalał malowniczy park – najstarsze ocalałe w nim okazy drzew to świerki, wiązy, lipy i kasztany. Są tu także buki, sosny, klony, okazały dąb i zabytkowa aleja grabowa. Część z tych drzew pochodzi już zapewne z początku XX wieku. U podnóża skarpy wykopano stawy, zasilane z bijących z niej źródeł. Od dworu nad stawy prowadziły potężne schody ułożone z kamienia polnego.
Podwórze folwarczne znajdowało się po południowej stronie dworu. Zachował się w ruinie jeden z budynków, obecnie należący do innego, niż dwór, właściciela.
W materiałach źródłowych odnajdujemy informacje, że w roku 1881 dobra Janowickie należały do Eugenii Lempickiej i składały się z folwarku Zapomianowo, nomenklatur Stawice i Przywieczerzynek, wsi Janowice, Stawice, Zapomianowo, Przywieczerzynek i osady Popielarze. Majątek liczył 1260 mórg w tym gruntów ornych 778, lak 30, lasów 376, pastwisk 10, nieużytków 58. Należało doń 16 budynków murowanych i 3 drewniane.

Prawdopodobnie do początków XX wieku majątek pozostawał w rękach rodziny Dzierzbickich. Wszystko na to wskazuje, że kolejnym właścicielem był Stanisław Dzierzbicki, bratanek wspomnianego wcześniej Józefa. Stanisław urodził się w pobliskim, należącym także do Dzierzbickich, Jaranowie (dawny budynek dworu już nie istnieje) w roku 1854. Był ekonomistą i działaczem społecznym, pełnił funkcje Sędziego Gminnego. Należał do Tymczasowej Rady Stanu. W związku z licznymi obowiązkami i podróżami mało czasu spędzał w majątku i mieszkał głównie w Warszawie. Możemy się tego dowiedzieć z książki, którą napisał: ‘Pamiętniki z czasów wojny 1915-1918’. W Janowicach gospodarował dzierżawca – według okolicznych mieszkańców była nim rodzina Pruskich. Stanisław Dzierzbicki zmarł w 1919 roku zostawiając dwójkę dzieci Wacława i Annę. Prawdopodobnie jeszcze przed pierwszą wojną dwór wraz z gospodarstwem i częścią ziemi wydzielono z dóbr Janowickich i sprzedano rodzinie Herse. Byli to właściciele słynnego domu mody „Bogusław Herse” który mieścił się na rogu ulic Marszałkowskiej i Kredytowej w Warszawie.  W kolejnych wykazach z okresu międzywojennego, jako właściciel figuruje Joanna Herse. W tym okresie dwór był prawdopodobnie modernizowany – zmieniono układ pomieszczeń i wystrój wnętrz oraz odnowiono wedle ówczesnej mody. Jedna oficyna pełniła funkcje pokoi gościnnych a w drugiej mieściła się kuchnia.

W okresie drugiej wojny światowej dwór i majątek pozostawał pod zarządem niemieckim a okoliczni mieszkańcy byli przymusowo w nim zatrudniani.
Z tego okresu zachowały się do czasów nam współczesnych, choć w mocno zniszczonym stanie, niektóre elementy wystroju jak ozdobne piece z koronami, mozaikowe parkiety dębowe, stolarka okienna, drzwi, dekoracja elewacji a w parku elementy architektury krajobrazu jak ławka, kamienne wazony.
Według lokalnych źródeł po wojnie majątku nie objęła reforma rolna, bo był już w tym okresie mocno okrojony i nie miał dość ziemi (nie należały don już okoliczne folwarki, część ziemi rozprzedano). W 1954 dwór, wraz z otaczającym gospodarstwem, kupiła od poprzednich właścicieli rodzina Łyczaków. Prowadzono tutaj gospodarstwo, właściciel miał fabrykę pustaków. Przez jakiś czas miał tu swoją siedzibę Urząd Gminy. W tym okresie oficyna południowa już nie istniała – na jej miejscu wybudowano później stodołę z garażami, a w oficynie północnej umieszczono oborę.
Budynki i park ulegały powolnemu, ale jednak niszczeniu. W parku wycięto wiele starych drzew.

Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku obiekt został sprzedany, ale nowi właściciele nie zdążyli wykonać żadnych prac porządkowych ani remontowych. Po wyprowadzeniu się do Włocławka starej właścicielki, dwór uległ częściowemu spaleniu. Wypaliło się poddasze, zawaliła cześć stropów i budynek zaczął grozić zawaleniem. Dwór i park nie był ogrodzony i stal się obiektem dewastacji. Rozebrano i zniszczono zabytkowe piece. Porozłupywano kamienne ławki i wazony.
Obecni właściciele nabyli dworek w 2000 roku. Dom był w stanie opłakanym a oficyna w ruinie. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków została przeprowadzona inwentaryzacja obiektu i opracowana koncepcja odbudowy/remontu. Prace trwały ponad 6 lat. Dwór otrzymał solidne podpiwniczenie z zachowaniem pod częścią kolebkowych stropów. Do oryginalnej bryły dodano dwie symetryczne przybudówki i podniesiono wystawkę/ryzalit od ogrodu. Odtworzono na podstawie wykonanych z oryginałów szablonów, gzymsy, detale architektoniczne i całą dekoracje elewacji. Wykonano nowa stolarkę okienna i drzwiową. We wnętrzach udało się częściowo wykorzystać stare belki i deski na drewniane stropy. Odtworzono amfiladowy układ pokoi na parterze. Poddasze zaadaptowano na pokoje gościnne.

Wzorując się na tym, co pozostało po budynku należącym do starych zabudowań folwarcznych odnowiono budynek gospodarczy. Teren parku ogrodzono, wykorzystując do budowy muru stara cegłę rozbiórkową z oficyny. Odbudowano kamienne schody na skarpie prowadzącej do stawów.

Każmierzewo Lubanie dworek

Pobierz ten artykuł:
Pobierz zawartość działu: Pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym

Czytaj poprzedni: Informacje o Dworku Janowickim
Czytaj następny: Okoliczne atrakcje
   
  kwiatek
stopka mapa
Jeśli posiadasz ciekawe artykuły, które chciałbyś zobaczyć na łamach naszego serwisu, pytanie, sugestię lub propozycję zmian, czy też prowadzisz podobną działalność (sklep lub gabinet) i chcesz nawiązać kontakt - wyślij do nas swoje zgłoszenie.
LOTOS CMCtel: +48 (54) 251 34 99biuro@osrodekterapiinaturalnej.pl
   
Copyright © CMC-Lotos - wczasy odchudzające Wykonanie strony: Rafał Misiak i Sebastian Kubiś
Projekt graficzny: JKuik.design
Pozycjonowanie: Globnet
margines prawy