polski angielski
CMC-LOTOS - Strona główna
margines lewy
top lewy top prawy
 
Zapisz się do naszej listy mailingowej, by
być zawsze na bieżąco!
Czytaj poprzedni: Bama
Pobierz zawartość działu:
Czytaj następny: Hunza
Dolina Długowieczności

Bama - więcej informacjiPobierz:

Na rozległym obszarze południowo-zachodnich Chin znajduje się tajemnicze miejsce. Tutaj, wśród każdego pokolenia znajdziemy grupę osób w podeszłym wieku: powyżej 80 lat, które wciąż cieszą się dobrym zdrowiem, uprawiają ziemię i opiekują się swoimi rodzicami; powyżej 90 lat – rzadko jeszcze pozostawieni bez pracy w domach; wreszcie grupę niemalże stu osób, które osiągnęły lub nawet przekroczyły wiek 100 lat, a mimo to są wciąż w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Z dokumentów historycznych wynika, że najstarszy tubylec dożył 142 lat. Natomiast od momentu ustanowienia Nowych Chin, najdłużej żyjący tu człowiek dożył aż 131 lat. Miejsce, o którym mowa, to Bama w północno-zachodniej części Regionu Guangxi, zamieszkana, w głównej mierze, przez etniczną grupę Yao. W 1991 roku, Bama została uhonorowana przez Międzynarodową Akademię Medycyny Naturalnej tytułem „Miasta długiego życia”. To już piąte takie wyróżnienie. Wcześniejsze otrzymali: region Kaukaski w Rosji, a także Biercarbarba w Ekwadorze i Xinjang w Chinach. Dane pochodzące z drugiego i piątego narodowego spisu powszechnego pokazują, że liczba starszych ludzi nieprzerwanie rośnie. W piątym spisie z 2000 roku liczba mieszkańców Bamy, którzy przekroczyli 100 lat wyniosła 74 osoby. Opierając się na całkowitej 200-tysięcznej populacji Bamy, stosunek ludzi starszych do wszystkich mieszkańców wynosi 3,1 na 10 000 osób. Aż 456 osób znajdowało się w przedziale wiekowym 90-99, co daje stosunek 19,09 na 10 000 osób. Spośród pięciu długowiecznych regionów odsetek ludzi żyjących powyżej 100 lat najwyższy jest właśnie w Bamie. Dlaczego właśnie tu mieszka tak wiele osób, które dożyły sędziwego wieku? Czy kryje się za tym jakaś tajemnica? Fenomen długowieczności w Bamie wzbudził wielkie zainteresowanie na całym świecie.

Zawartość:
Przedstawienie starszych mieszkańców Bamy
Rozdział 1. Bama - tajemnicze miejsce długiego życia
Rozdział 2. Wpływ czynników zewnętrznych
Rozdział 3. Wpływ czynników wewnętrznych
Rozdział 4. Unaocznienie czynników zewnętrznych
Rozdział 5. Magnetyzm i terapia magnetyczna
Rozdział 6. Światło życia – daleka podczerwień
Rozdział 8. Źródło życia – aktywna woda
Rozdział 9. Tworzenie materiału zdrowotnej pościeli – spieniony polietylen
Rozdział 10. Sen


Przedstawienie starszych ludzi Bamy

Luo Mabian – kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1906 roku, wiek 101 lat, zamieszkała w gminie Jieshang, miasto Suolne. Luo mieszka obecnie w Jieshang, (co po chińsku znaczy „ulica”). Lubi rozmawiać z ludźmi przychodzącymi na targowisko, umilając sobie w ten sposób samotnie spędzany czas. Być może zatem właśnie krótka pogawędka i uśmiech na twarzy zapewniają sprawność fizyczną i długie życie. Chińskie przysłowie mówi: „Uśmiech odmładza o 10 lat”, o czym Luo przekonała się osobiście.

Li Shangxin – mężczyzna, grupa etniczna Landianayo, urodzony w 1906, wiek 101 lat, mieszkaniec wsi Zhouyangtun. Obecnie Li jest właścicielem małego sklepiku spożywczego w wiosce. Jego zdolności poznawcze są jak u młodego człowieka. Silny i dynamiczny, bez problemu radzi sobie z użyciem piły ręcznej do cięcia kłód. Przez całe swoje życie jadł ogromne ilości owsianki, traktując ją jako podstawę diety. Do gotowania używa kameliowego oleju i strumieniami pije wodę wypływającą z gór. Zarabia na życie uprawiając anyż.

Wei  Mayoumin – kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1906 roku, wiek 101 lat, mieszkanka wsi Jia’er. Obecnie mieszka w domu najstarszego syna, który znajduje się w odległości około 600 metrów od domu młodszego syna. Pomimo dzielącej ich odległości, drugiego z nich odwiedza codziennie, co jest doskonałym dowodem na dobry stan jej zdrowia.

Lu Bamong – kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1906 roku, wiek 101 lat, mieszkanka ulicy Wehnua w Bamie. Wśród wszystkich starszych pań zamieszkujących Bamę, Deng jest jedyną, która posiada średnie wykształcenie. Jej pismo ręczne i pamięć są wciąż dobre. Pomimo podeszłego wieku, może wciąż wyrecytować „Wolę Doktora Sun Yatsena” z idealną intonacją, co robi duże wrażenie.

Lu Yai – kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1905 roku, wiek 102 lata, mieszkanka wsi Longhua. Pod jednym dachem mieszka pięciopokoleniowa rodzina. Lu nigdy nie była w szpitalu. Poza gotowaniem codziennych posiłków, radzi sobie zupełnie sama, a nawet wykonuje drobne prace – chodzi po drewno na opał lub wyrywa chwasty.

Mei Mabang – kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1905 roku, wiek 102 lata, mieszkanka Nongjiu, miasto
Xiashan. Mieszka w górzystej okolicy Big Stone. Podstawowym składnikiem jej diety jest kukurydza, lubi też płatki owsiane z dynią. Mimo sędziwego wieku Mei cieszy się dobrym stanem zdrowia.

Chen Naijuan – kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1905 roku, wiek 102 lata, mieszkanka ulicy Xishan. Mimo, że dom Chen znajduje się w dużej odległości od targowiska, ona odwiedza jarmark niemalże codziennie, by mile spędzić czas z innymi oraz zrobić zakupy. Jest niezależna. A dzięki swej gościnności i życzliwości cieszy się szacunkiem i popularnością wśród lokalnej społeczności.

Tan Shizong – mężczyzna, grupa etniczna Zhuang, urodzony w 1905 roku, wiek 102 lata, mieszkaniec wioski Lagao, miasto Jiazuan. Mieszka z pięciopokoleniową rodziną. Wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i siłami witalnymi. Dzięki rzemieślniczym zdolnościom jego przyjaciele i krewni często zwracają się do niego z prośbą, by zrobił coś specjalnie dla nich. Tan wykonuje swoją pracę z przyjemnością, nie pobierając za nią żadnych opłat.

Wei Buxiang – mężczyzna, grupa etniczna Zhuang, urodzony w 1904 roku, wiek 103 lata, mieszkaniec wsi Nanong. W czasach młodości nosił przydomek „kulturysta”, gdyż potrafił wędrować wśród górskich ścieżek z 150 kilowym obciążeniem na swoich barkach.

Li Maguang – kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1904 roku, wiek 103 lata, mieszkanka wsi Lago. Gotuje dla siebie, dowodząc w ten sposób swojej niezależności. Jest przekonana, że dopóki potrafi sobie radzić sama, nie jest kłopotem dla rodziny. Ta koncepcja jest powszechnie uznawana przez grupę długożyjących ludzi.

Huang Malai - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1904 roku, wiek 103 lata, mieszkanka Xishan, Bama. W czasach jej młodości, kiedy Deng Xiaoping i Wei Boqun (dwóch wpływowych chińskich rewolucjonistów) rozpoczęło powstanie w Wuzuan, często wysyłała pomoc dla ich oddziałów w postaci jedzenia, głównie ryżu i soli. Została wyróżniona jako członkini Czerwonego Krzyża. Mimo podeszłego wieku jeszcze ani razu nie była w szpitalu i cały czas jest niezależna. Obecnie ma juz pięciopokoleniową rodzinę.

Lan Buhong - mężczyzna, grupa etniczna Yao, urodzony w 1903 roku, wiek 104 lata, mieszkaniec Sanlian, Dongshan. Podstawowymi składnikami jego diety jest zboże, Huomayou (palony olej sezamowy) i soja. Nie pali i okazjonalnie pije ryżowe wino. Z powodu późnego małżeństwa, ma jedynie czteropokoleniową rodzinę.

Li Yaong - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1903 roku, wiek 104 lata, mieszkanka Quiling we wsi Hongwan. Miejsce, w którym mieszka, jest niemal całkowicie odizolowane od reszty świata. Goście odwiedzają ją raczej sporadycznie, dlatego też nic dziwnego, że często zadaje sobie pytanie: „Dlaczego wciąż nie umieram!?”. Li twierdzi, że życie w samotności nie jest już ciekawe. Nadal uprawia warzywa w ogródku i opiekuje się dziećmi swojej pięciopokoleniowej rodziny.

Yang Zhi - kobieta, grupa etniczna Hang, urodzona w 1903 roku, wiek 104 lata, mieszkanka Baijiu. Ma bardzo liczną rodzinę, a jej najstarsza córka właśnie skończyła 81 lat. Yang wciąż gotuje dla siebie i wykonuje inne prace domowe.

Luo Manan- kobieta,  grupa etniczna Yao, urodzona w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkanka wsi Sanlian. Jest sierotą. Jedyną jej rodziną jest młodszy brat, który z powodu złej sytuacji finansowej miał bardzo duże problemy ze znalezieniem żony. Ona sama wyszła za mąż dopiero w wieku 40 lat. Obecnie mieszka ze swoim trzecim synem.

Tan Ri’an - mężczyzna, grupa etniczna Yao, urodzony w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkaniec wsi Dana. W młodzieńczych latach brał udział w rewolucji, po czym, jako członek Czerwonej Armii, otrzymał państwową emeryturę. Ze swoją 95-letnią żoną, tworzą szczęśliwą długowieczną parę. Na obrazku widzimy jak mężczyzna, bez najmniejszego wysiłku, posługuje się siekierą.

Xiang Si- kobieta, grupa etniczna Han, urodzona w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkanka wsi Longfeng. Żyje w towarzystwie pięciopokoleniowej rodziny, gdzie najmłodsze dziecko ma 12 lat. Na razie nie dokuczają jej żadne poważne choroby. Jest niezależną i optymistyczną osobą. Na obrazku Xiang rozmawia przez telefon z jej synem, który oddalony jest od domu o tysiące kilometrów.

Yv Yazheng - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkanka wsi Minan. Ma pięciopokoleniową rodzinę. Około 200 metrów od jej domu płynie strumień, którego źródło znajduje się w pobliskich górach. Yv używa słodkawej wody ze strumienia do prania i gotowania. Jest przekonana, że swoją długowieczność zawdzięcza właśnie wodzie ze strumienia, nazywając go „Źródłem Długowieczności”.

Wei Yeing - kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkanka wsi Naba. Kiedy była młoda, uczęszczała do szkoły Farmer’s Movement Lecture School założonej przez Wei Boqun w Lening Pock, Wuzuan. Wiedzę z zakresu ziołolecznictwa mogła wykorzystać w okresie rewolucji, kiedy to brakowało w Chinach lekarzy. Jej rodzina składa się z pięciu pokoleń, wśród których nie ma osoby, która przebywała w szpitalu.

Lu Dixiao - kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1901 roku, wiek 106 lat, mieszkanka Quinghe. Dom sędziwej staruszki znajduje się na wysokości 900 metrów nad poziomem morza, a prowadzi do niego stroma ścieżka. Lu lubi podziwiać piękno kwiatów i delektować się smakiem owoców, więc uprawia wokół swojego domu drzewa brzoskwiniowe, śliwy i drzewa pomarańczowe. Lu lubi powtarzać, że: „Kwiaty zakwitły i zwiędły, zima przeminęła, a przyszła wiosna. Mój czas zachwycania się kwiatami jest zależny od mojego przeznaczenia”.

Huang Malun - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1901 roku, wiek 106 lat, mieszkanka wsi Poyue, Jiazuan. Huang jest członkinią „Siedmiu Długowiecznych Kwiatów Bamy”. Przez całe życie nie dokuczała jej żadna choroba, jej słuch jest tak sprawny jak w młodości. Jest niezależna, cieszy się zdrowym i szczęśliwym życiem.

Wei Ma’ai - kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1901 roku, wiek 106 lat, mieszkanka wsi Jia’er,  miasto Xishan. Żyje na diecie zbożowej i nigdy nie cierpiała na żadną poważną chorobę. Poza tym, ciągle świetnie radzi sobie z drobnymi pracami domowymi jak zbieranie warzyw w ogrodzie, karmienie świń czy podlewanie roślin. Na obrazku podlewa sadzonki używając własnoręcznie robionej konewki.

Chen Yameng - kobieta,  grupa etniczna Yao, urodzona w 1900 roku, wiek 107 lat, mieszkanka wsi Longhong. Z bardzo dobrym zdrowiem i wzrokiem, lecz już mniej sprawnym słuchem, jest w stanie sama zatroszczyć się o siebie. Mieszkając na czwartym piętrze, ciągle jest w stanie zejść na dół, by pójść na spacer lub po zakupy.

Huang Maling - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1899 roku, wiek 108 lat, mieszkanka Pinghan, miasto Jiazuan. Jako jedna z „Siedmiu Długowiecznych Kwiatów” ma żywiołowy charakter i często się śmieje. Najmilej wspomina czasy młodości, kiedy to śpiewała piosenki z Wei Boqun. Obecnie cieszy się pięciopokoleniową rodziną i jest tak sprawna jak wcześniej.

Huang Yaing- kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1896 roku, wiek 111 lat, mieszkanka Poya, miasto Suolve. Chłopiec z piątego pokolenia skończył 12 lat. Przez całe swoje życie swoje posiłki opiera na produktach zbożowych, do gotowania, których używa oleju kameliowego. Pije również wodę z górskich strumieni. Od 10 roku życia wypija codziennie małe ilości medycznego likieru, dzięki któremu ma różaną cerę i mniej zmarszczek.

Tan Madi - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1896 roku, wiek 111 lat, mieszkanka wsi Pinglin, miasto Natao, Bama. Jest wciąż niezależna. Sypialnia w jej mieszkaniu znajduje się na pierwszym piętrze, natomiast kuchnia na drugim, zatem sędziwa kobieta codziennie wielokrotnie przemierza schody w górę i w dół.

Yang Bufa- mężczyzna, grupa etniczna Yao, urodzony w 1904 roku, wiek 103 lata, mieszkaniec Lianya, wieś Naba. Jako dziecko bardzo lubił śpiewać. W śpiewanych zabawach, które mogły trwać aż trzy dni, nie przegrał ze swoją dziewczyną ani razu. Dzięki temu otrzymał przydomek „Króla Piosenkarzy”. Pomimo swego sędziwego wieku, wciąż czasami podśpiewuje. Z łatwością wchodzi i schodzi ze schodów. Z powodu późnego małżeństwa w jego rodzinie nie ma jeszcze piątego pokolenia.

Huang Shanshun - kobieta, grupa etniczna Zhuang, urodzona w 1902 roku, wiek 105 lat, mieszkanka Longlao, wieś Ping’an. Huang specjalizuje się w tkaniu ubrań. Pomimo starszego wieku, wciąż jest w stanie utkać jednego dnia odzież o długości 6 metrów pozostając bez ruchu, co jest przedmiotem zazdrości wielu młodych dziewczyn. Jest analfabetką, aczkolwiek płynnie posługuje się językiem Guiliu. Jest także najczęściej odwiedzaną starszą osobą w Bamie.

Tan Guilian - kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1901 roku, wiek 106 lat, mieszkanka wsi Baijiu. Sprawne ciało wciąż pozwala jej na pracę w polu. Jej siwe włosy skąpane promieniami słonecznymi mienią się srebrem, co symbolizuje wieczny płomień życia.

Huang Buxiao - mężczyzna, grupa etniczna Zhuang, urodzony w 1899 roku, wiek 108 lat, mieszkaniec wsi Poding. Utrzymuje się z pracy na roli. Jego najbardziej interesującym hobby jest gwizdanie drewniano- liścianej melodii, która jest głównym rytmem ludowej pieśni gór. Poza tym cieszy się z towarzystwa pięciu pokoleń.

Luo Xizuhen - kobieta, grupa etniczna Yao, urodzona w 1898 roku, wiek 109 lat, mieszkanka Bamai, wieś Longhong. Całe życie poświęciła pracy na roli. Nawet dzisiaj można zobaczyć ją rąbiącą drewno bądź zbierającą kosmę w polu.

Rozdział 1. Bama – tajemnicze miejsce długiego życia                                                 Po czterech godzinach jazdy z Nan’ning – stolicy Regionu Guangxi – naszym oczom ukazuje się legendarne miejsce – Bama. Sławę Bamy, jako miejsca długowieczności, potwierdzają najstarsze zapisy historyczne. Przed panowaniem dynastii Qing, północny brzeg rzeki Panyang znajdował się pod jurysdykcją Yongdingtu Bureau. Kiedy cesarz Jaqing z dynastii Qing usłyszał o 142-letniej osobie należącej do grupy etnicznej Zhuang, tak się zachwycił, że powstał poemat ku czci tak rzadko spotykanej długowiecznej postaci. A był nią Lan Xiang. Równocześnie Lan zdobył nominację urzędnika rządowego szóstej rangi. Było to w grudniu 1810 roku.

W listopadzie 1898 roku cesarz Guangxu poprosił rząd o wręczenie honorowej tabliczki Deng Chengcai, mieszkańcowi wsi Pinglin, z okazji obchodów jego sędziwych urodzin. Na tabliczce znajdował się napis: „Jedynie ludzie Benevolvent mogą mieć długie życie”. Do dzisiaj ta cenna pamiątka jest przechowywana w domu prawnuka Deng Chengcai. Powyższe materiały historyczne są konkretnym dowodem na to, że Bama od zamierzchłych czasów znana jest jako miejsce długiego życia.

We wrześniu 1961 roku zespół naukowców Akademii Medycznej Wuhan przeprowadził pierwsze badanie nad fenomenem długowieczności w Bamie. Zbadano mieszkańców powyżej 18 roku życia z wiosek w Bamie i Fenghuang. Do 1979 roku podobne badanie zostało przeprowadzone przez 25 medycznych, naukowych i badawczych jednostek z Hubei i Guangxi. Od tego momentu Bama została oficjalnie ogłoszona długowiecznym rejonem Chin. Badanie przeprowadzono na wielką skalę i było ono transmitowane przez agencje Xinhua na całym świecie. Informacje o badaniu zamieściły także liczne gazety m.in. People’s Daily, Voice of America, Agencja Reutera, gazety Dagong, Ming i Wenwei Pao. W 1981 roku Medical Society of Chinese Elderly przedstawiło zapiski z przeprowadzonego w Bamie badania i inne związane z omawianą sprawą materiały na 12

Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat Otępienia Starczego. Wzbudziło to ponownie bardzo żywiołową reakcję ze strony społeczności międzynarodowej. Ciesząca się taką dobrą sławą Bama przyciągała uczonych z Francji, Kanady, Australii, Korei Północnej. Lekarz Sentia Jingyi z Japonii założył w 1970 roku Międzynarodową Komisję Medycyny Naturalnej mianując siebie jej przewodniczącym. Natomiast w 1975 utworzył on Sentia Investigation Team w długowiecznych miastach na całym świecie, określając jednocześnie dokładne wymagania, jakie musi spełnić miasto kandydujące do takiego miana. Trzymając się tych założeń, Sentia odwiedził 5 kontynentów i wyznaczył cztery kolejne rejony długowieczności: Kaukaz w Związku Radzieckim, Hunza w Pakistanie, Biercanbanba w Ekwadorze i Xinjiang w Chinach.
Prawdę i mity dotyczące Hunzy znajdziecie Państwo w oddzielnym artykule.

We wrześniu 1991 roku lekarz Sentia Jingyi utworzył zespół poszukujący danych na temat Bamy. Obliczył także, że stosunek ludzi powyżej setnego roku życia wynosi 30.8 na 10 000 osób. W listopadzie tego samego roku, podczas XIII Dorocznej Konferencji Międzynarodowej Komisji Medycyny w Tokio, prowincja Gunagxi, w Bamie została formalnie uznana za piąte pod względem długowieczności miasto na świecie. 25 marca 1988 roku John Bernard, współpracujący z Międzynarodową Komisją Ratyfikacji Wieku Starszego, odwiedził rejon Bama w towarzystwie Xiao Zhenyu, szefa Chińskich Nauk i Badań nad Wiekiem. Zespół Johna przeprowadził badanie dotyczące obecnego wieku sędziwych mieszkańców Bamy i odkrył, że większość z nich posiada udokumentowaną datę i godzinę urodzenia. Było to zaskakujące odkrycie, jako że dotychczas w żadnym z krajów nie przechowywano dowodów na aktualny wiek jego najstarszych mieszkańców, a wnioskowano go głównie na podstawie innych przesłanek. Dzięki temu Bama mianowana została miastem numer jeden pod względem długości życia mieszkańców.

Nie jest rzadkością, że człowiek może żyć powyżej 100 lat. Ale fakt, że osoba w takim wieku jest wciąż zdrowa, z dobrym wzrokiem i słuchem jest naprawdę zagadkowy. Prawie nigdy nie słyszano w Bamie o przypadku guza złośliwego, chorobach serca, mózgu czy naczyń krwionośnych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o bardzo ciekawym lokalnym zwyczaju. Otóż w biednych górskich rejonach Chin, dla ludzi w określonym wieku przygotowuje się trumnę jeszcze przed ich śmiercią. Zgodnie z tym zwyczajem 60-letnia osoba, ciesząca się dobrym zdrowiem, może otrzymać prezent od potomków w postaci trumny. Przykładem jest 100 letnia Huang Caishun, mieszkanka wsi Pingan w okolicach Bamy. Pierwsza trumna dla tej sędziwej staruszki została zrobiona już w 1958 roku. Gdy jej syn przyniósł ją z korytarza, oczom ukazał się widok zniszczonego czasem kawałka drewna. 40 lat minęło w okamgnieniu. Dzień za dniem, rok za rokiem materiał trumny ulegał procesowi niszczenia, podczas gdy osoba, dla której była przeznaczona, tryskała zdrowiem. Choć może to brzmieć niewiarygodnie, zdarza się, że długowieczni ludzie „pożyczają” swoje trumny. Jeśli któryś z mieszkańców wioski zmarł wcześniej, a ich krewni nie mieli trumny zrobionej na czas, to musieli ją czasowo „pożyczać” od sędziwych wiekiem osób, mających ją pod ręką, po czym później oddać. Pani Yeya żyła do 116 roku i pobiła rekord - aż 4 z 5 trumn przygotowanych specjalnie dla niej spróchniało!

Rozdział  2. Wpływ czynników zewnętrznych


Bama to naprawdę zdumiewające miejsce. Sędziwi wiekiem ludzie, rozsiani po wioskach doliny rzeki Panyang, są bardzo szanowani w swych domach i postrzegani, jako zaszczyt dla rodziny. Piękny krajobraz i czyste środowisko Bamy dają początek marzeniu o długowieczności. By znaleźć przemawiające za tą tezą dowody, eksperci dokładają wszelkich starań, aby wyjaśnić zagadkowe środowisko naturalne Bamy. Czynniki powiązane z długowiecznością przedstawiają się następująco:

 • Dostateczna ilość światła słonecznego
  W Bamie, leżącej w strefie klimatu podzwrotnikowego monsunowego, okres korzystania przez mieszkańców z dziennego światła słonecznego jest znacznie wydłużony. Średnio wynosi on 1531 słonecznych godzin każdego roku. Badania dowodzą, że 80% światła słonecznego w Bamie to tak zwane „światło życia” - dalekie promieniowanie podczerwone (FIR), z długością fal od 4 do 14 mikrometrów. Daleka podczerwień potrafi przetworzyć wodę naszego organizmu, związaną z kilkunastu molekuł, w wodę heksagonalną, składającą się tylko z sześciu małych cząstek. Jednocześnie światło to może również zaktywizować komórki tkanek, udoskonalić mikro-obieg, wzmocnić metabolizm i podwyższyć zdolność odpornościową organizmu. Ciepłe światło słoneczne jest składnikiem receptury na długowieczność w Bamie. Jak mówi stare chińskie powiedzenie: „Jedna godzina kąpieli słonecznej jest równoznaczna ze zjedzeniem dwóch jajek”. Biorąc to wszystko pod uwagę, dostrzec można istotę znaczenia światła słonecznego dla życia człowieka.

 • Świeże powietrze
  Powietrze w Bamie ma dużą zawartość anionu tlenu – średnio 20 000/cm3 w rejonie wzdłuż rzeki Panyang oraz w dolinie rzeki w Kamiennych Górach. Co więcej, w Bapan, słynnej z długowieczności wiosce w Bamie, ma tę zawartość anionu tlenu w powietrzu wynosi 45 000/ cm3. Te liczby są nie tylko dziesięć czy dziesiątki razy wyższe niż w miastach przemysłowych oraz tych położonych na otwartej przestrzeni, ale również kilka razy wyższe niż w słynnych górach Lushan czy w turystycznej miejscowości Quingdao. Anion tlenu, z powodu jego pozytywnego wpływu na ludzki organizm, nazywany jest „witaminą w powietrzu”.  Pozwala uspokoić nerwy, hipnotyzuje ludzi, usuwa przykry zapach i zabija bakterie. Ów anion (jon o ładunku ujemnym) w pewnym stężeniu daje niesamowity efekt przy leczeniu załamań nerwowych i bezsenności; może odgrywać także pomocniczą rolę przy terapii zapaleń nerwowych i nerwobólów. W pobliże jaskini Baimao, cechującej się najwyższym stężeniem anionu tlenu, przybywają ludzie z całego kraju. Niektórzy z nich zostają tu nawet przez lata, siedząc przed jaskinią i wdychając świeże – wysoko nasycone anionem tlenu – powietrze. Ich choroby czy dolegliwości mogą zostać złagodzone, a nawet wyleczone.
  Zgodnie z badaniami naukowymi, anion ten w odpowiednim stężeniu może pomóc ludziom w pozbyciu się zmęczenia, poprawić wydolność płuc i wzmocnić system odpornościowy. Może zatem pomóc w leczeniu chorób podeszłego wieku, takich jak zapalenie płuc, wysokie ciśnienie krwi, astmę itp., a także spowolnić proces starzenia się. Potrafi nie tylko usuwać wolne rodniki z naszego ciała, ale także utrzymywać płyny organizmu w niskiej kwasowości, co może zmniejszać lepkość krwi i zapobiegać atakowi przewlekłych chorób, szczególnie nowotworów.
 • Zasadowy odczyn wody
  Panyang – tajemnicza rzeka Bamy – nazywana „wodą Shenxian” (wodą Boga), z pewnością sprzyja zwiększeniu liczby długowiecznych ludzi tego miejsca. Wyniki badań pokazują, że większość wiosek położonych wzdłuż tej rzeki określanych jest mianem „długowiecznych”. Woda tej rzeki, zwana przez naukowców naturalną alkaliczną wodą jonizowaną, należy do heksagonalnego typu, cechującego się sześciocząsteczkową budową. Ten rodzaj wody bogaty jest w dobre dla zdrowia minerały i mikroelementy z zawartością wapnia wynoszącą 57,8 mg/l i 71-procentową rozpuszczalnością.
  Wodę w Bamie cechuje brak zanieczyszczeń, zasadowy odczyn, wysoka rozpuszczalność i przenikalność, elektroujemność oraz zasobność w związki odżywcze. Zdolna jest do zmniejszania produkcji substancji kwaśnych, niwelowania kwaśnych elementów, uaktywniania funkcjonowania komórek, udoskonalania zdolności ludzkiego systemu odpornościowego oraz łagodzenia różnych przewlekłych schorzeń. Alkaliczna woda jonizowana rzeki Panyang obfituje w mikroelementy, a jej pH wynosi od 8, 3 do 8,5. Wszystko to sprzyja poprawie funkcjonowania krwioobiegu oraz skuteczności metabolizmu komórkowego. Po przeprowadzonych badaniach i analizach chemicznych nad zawartymi w wodzie mikroelementami, naukowcy doszli do wniosku, że woda Bamy zawiera we właściwej proporcji sprzyjające długowieczności mikroelementy: częściowo są to mangan (Mn) i cynk (Zn) . Te dwa mikroelementy odgrywają dużą rolę w opóźnianiu procesu starzenia. Warto dodać, że zawartość manganu w organizmach mieszkańców Bamy jest około 10 razy wyższa niż w Guangzhou (2,23µg/g) i Tokio (2,3µg/g). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że mangan chroni serce oraz naczynia krwionośne i jest aktywatorem różnych enzymów, mających wpływ na poziom glukozy i lipidów we krwi oraz na jej ciśnienie. Pobieranie odpowiedniej ilości manganu może ponadto pomóc jednemu z enzymów - dysmutazie ponadtlenkowej (SOD) w usuwania wolnych rodników i w wydłużaniu średniej długości życia. Cynk, który jest niezbędny dla działania ponad 80 enzymów w organizmie, jest niezwykle ważnym elementem by długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Proporcje mikroelementów w diecie sędziwych mieszkańców Bamy są jak najbardziej właściwe, włącznie z niskim stosunkiem cynku do miedzi (Cu) i wysokim stosunkiem cynku do kadmu (Cd) . Niedawno odkryto, że ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca jest wprost proporcjonalne do pierwszej z wyżej wymienionych zależności, a odwrotnie proporcjonalne do tej drugiej. To zjawisko jest w Bamie rzeczywistością. Zawartość wapnia w wodzie jest tu większa bądź równa 50mg/l, co pokrywa się ze zdrowotnymi zaleceniami WHO. Poza tym, woda ta, z niską zawartością sodu (Na ≤ 5mg/l), potrafi przeciwdziałać chorobom serca oraz naczyń krwionośnych. Twardość, wynosząca około 170mg/l, również odpowiada wytycznym, które określają zdrowotną wodę. Wobec powyższego, zasadne jest stwierdzenie, że ludzie żyjący w Bamie mogą cieszyć się długowiecznością poprzez codzienne picie wody.

 • Nieco silniejsze pole geomagnetyczne
  Przeprowadzone badania dowodzą, że pole geomagnetyczne Bamy jest silniejsze niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Magnetyzm ziemski w tym rejonie jest równy 5,3 Gs, w więc jest kilka razy wyższy niż w innych miejscach na ziemi. Ten magnetyzm stanowić może ochronę przed szkodliwym promieniowaniem światła słonecznego. Ponadto magnetyzm w pewnym natężeniu może pomóc usprawnić proces krążenia krwi w ludzkim ciele, szczególnie mikrocyrkulację i wyregulować w organizmie równowagę jonów. Jak powszechnie wiadomo, pole magnetyczne jest znaczącym i niezbędnym czynnikiem życia na świecie. Żadna substancja nie może zostać pozbawiona łączności z polem magnetycznym Ziemi. W czasie badań nad wpływem pola magnetycznego na życie, wielu naukowców uznało pole magnetyczne w określonym natężeniu za bardzo istotne dla zachowania zdrowia. W tkankach i komórkach ludzkiego ciała występują różne pola magnetyczne. Jeśli organizm potrafi utrzymać „poziom magnetycznej równowagi”, różnorodne enzymy w ciele człowieka mogą zostać efektywnie aktywowane, metabolizm przyspieszony, a odporność wzmocniona.
  Gleba w Bamie zawiera jednocześnie wiele dobrych dla zdrowia minerałów i mikroelementów, które jako środki odżywcze najpierw są wchłaniane przez rośliny, a następnie po spożyciu roślin przez człowieka, przedostają się do jego organizmu. Badacze wykryli, że gleba Bamy obfituje w magnez (Mg) i cynk (Zn) – dwa składniki, które mają znakomity wpływ na proces przenikania z pożywienia do organizmu potrzebnych środków odżywczych. Magnez może także stymulować efektywność dysmutazy ponadtlenkowej (ang. SOD, silny antyutleniacz). SOD może pomóc chronić nasze ciało przed uszczerbkiem spowodowanym nadutlenianiem wolnych rodników. Również zawarte w glebie pierwiastki takie jak chrom (Cr), miedź (Cu), żelazo (Fe) itp. mogą pomóc w przedłużaniu trwania ludzkiego życia. Są na przykład w stanie wyrównać poziom glukozy we krwi, wytwarzać czerwone krwinki krwi itd.
  W Bamie można być świadkiem dość niecodziennego zjawiska – niemal wszyscy sędziwi ludzie chodzą tam boso. Ten typ prymitywnego i naturalnego stylu życia przyniósł niespodziewane korzyści. Zazwyczaj po ciężkiej pracy, szczególnie umysłowej, spożytkowana zostaje duża ilość tlenu, energii i ujemnych ładunków, a zatem organizm gromadzi zbyt dużo ładunków dodatnich. Zwierzęta oddają zazwyczaj ładunki dodatnie poprzez pocieranie kończyn o ziemię i jednocześnie wchłaniają ujemne ładunki i ujemną energię. Jednakże noszone przez ludzi buty są jak zamknięte drzwi, które odcinają dodatnim ładunkom drogę ujścia, a ujemnym ładunkom drogę wejścia, co jest przyczyną wyczerpania potencjału energetycznego komórek.
  Oczywiście, buty to tylko jeden niewielki aspekt. Dlaczego zatem naszym komórkom brakuje magnetyzmu? Badacze twierdzą, że współczesna miejska betonowa dżungla, działająca jak pajęczyna, może zasłaniać pole magnetyczne Ziemi. Nieustający natłok pojazdów, przewodów, kabli i rurociągów odcina nas od magnetycznych właściwości przyrody. Poprzez transport w wykonanych z żelaza rurociągach, które są przewodnikami magnetycznymi, bieżące pole magnetyczne wody może zostać ograniczone i częściowo wchłonięte. Jednak magnetyzm ziemski w Bamie nie został nigdy przerwany. To wyjaśnia, dlaczego ludzie żyjący w Bamie mają długie zdrowe życie. Kluczową kwestią jest tu to, ze zarówno dodatni, jak i ujemny ładunek może „wejść i wyjść” w odpowiednim momencie. Tak, więc prawdopodobnie długowieczność mieszkańców Bamy jest ściśle związana z faktem, że lubią oni dotykać magnetyczne pole Ziemi bosymi stopami. Spód naszych stóp jest porównywany do drugiego serca. Chodzenie po nierównej górskiej ścieżce czy drodze nieustannie pobudza odpowiednie punkty akupunktury, może zatem pomóc w osiągnięciu dobrego zdrowia.
 • Łagodna temperatura
  Rzeka Panyang dzieli Bamę na dwie części: na północny rejon Grey Rock, oraz południowy obszar Sand Rock Hilly. W rejonie tym okres deszczu pokrywa się z okresem gorąca, występują tu ciepłe zimy i chłodne lata z rocznymi opadami wynoszącymi 1578cm, ze średnią względną wilgotnością 78% oraz średnią roczną temperaturą około 20°C. Taki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi środowiska i dobremu samopoczuciu człowieka.
  Najbardziej niezwykłą własnością Bamy jest wpływ średniej rocznej temperatury powietrza na zjawisko długowieczności – chodzi o tzw. regułę złotego podziału, wynoszącą 0,618. Cokolwiek we wszechświecie jest zgodne z tą regułą, ma zawsze doskonały wygląd i dobry stan, nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ludzie odczuwają większy komfort w środowisku o temperaturze 20-40 stopni gdyż normalna temperatura ludzkiego ciała wynosi 37 stopni Celsjusza.  Jeśli pomnożymy 37 C przez 0, 618, otrzymamy 22,8 C. W tej temperaturze metabolizm, biologiczny rytm i organizm człowieka są w jak najlepszej kondycji. A średnia roczna temperatura w Bamie jest bardzo zbliżona do tego wyniku złotego środka 22,8 C. Zatem można stwierdzić, że długowieczni ludzie Bamy wiele zawdzięczają życiu w środowisku o właściwej temperaturze. Poprzez posiadanie tych czterech głównych czynników sprzyjających zdrowiu, nie jest już dłużej zagadką występowanie tak wielu przypadków długowieczności w Bamie.

Rozdział 3. Wpływ czynników wewnętrznych                                                                W Bamie nie tylko czynniki zewnętrzne odgrywają ważna rolę w zjawisku długowieczności – warto zaznajomić się tez z czynnikami wewnętrznymi.

 • Nawyki żywieniowe
  Wszyscy starsi mieszkańcy Bamy są bardzo szczupli, co ma bezpośredni związek z ich nawykami żywieniowymi. Większość odwiedzających ten region wykazuje duże zainteresowanie dietą sprzyjającą długowieczności. Analiza diety mieszkańców Bamy dowiodła, że produkty zbożowe ( głównie kukurydza), rośliny strączkowe i oleiste, a także ryby sprzyjają zachowaniu dobrego zdrowia i dożycia późnej starości.
 • 70% zapełnienia żołądka
  Lokalizacja Bamy to biedne, górskie okolice. 90% wiekowych ludzi zamieszkujących te rejony doświadczyło nieprzyjemnego uczucia głodu. Jednak „terapia głodem” przyniosła im w zamian zdrowie i długowieczność. Do dzisiaj, mimo polepszenia warunków bytowych, zachowują umiejętność wypełnienia żołądka w 70%. Badania psychologów ukazują, że faktyczne zapotrzebowanie człowieka na kalorie wynosi 1/3 a nawet 1/5 pożądanej przez niego ilości jedzenia. Zatem ludzie powinni zmniejszyć spożycie jedzenia o 1/3. Amerykanie oceniają, że jeśli człowiek jadłby mniej, przewidywana długość życia mogłaby wzrosnąć blisko od 20 do 130 lat. Tak więc najwyraźniej metoda „70% zapełnienia przy każdym posiłku” ma duże znaczenie dla długowieczności.
 • Jedz głównie warzywa
  Ważnym składnikiem diety sędziwych ludzi Bamy są warzywa: (Maodou- rodzaj zielnego groszku, Hongshuye- liść czerwonego ziemniaka, Kumaicai- gorzki korzeń selera, zupa z konopi i tym podobne). Ich dieta opierała się na warzywach, gdyż są one ubogie w tłuszcz, białka zwierzęce, sól i są niskokaloryczne, za to zawierają dużo błonnika. Bardzo często jadają owsiankę zbożową, z dodatkiem Baishu (biały ziemniak) i rozmaitych warzyw i fasoli, które uzupełniają zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Z powodu specyficznych warunków geograficznych, ziemie Bamy obfitują w zboża - „Jinzhu Corn” (odmiana kukurydzy), która charakteryzuje się wyższą od przeciętnego zboża zawartością białka i większą zwartość błonnika. Niezbędna dla człowieka witamina B1, witamina E i karoten występują również w większej ilości niż gdzie indziej. Huangdou, Maodou, Huadou i Fandou (wszystkie fasole) są bogate w lecytynę, białka, cukry, wapno, fosfor, żelazo i inne składniki mineralne, jak również w wiele różnych witamin. Olej z konopi - używany przez ludzi w Bamie - jest rozpuszczalny w wodzie. Taki typ oleju obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy, lineolinowy itd. Kwasy te pomagają oczyścić jelita i zapobiec zaparciom, obniżają ciśnienie i redukują cholesterol.
 • Spożywaj mniej mięsa
  W menu staruszków zamieszkujących Bamę mięso występuje rzadko. Tamtejsze rodziny składają się zazwyczaj z 5 osób. Całkowita konsumpcja mięsa to 50 kilogramów, czyli jedna osoba spożywa średnio 50 gram dziennie. Taka struktura diety była również w przeszłości. Tak więc głównym posiłkiem spożywanym przez mieszkańców długowiecznego miasta Bamy jest ziarno z dodatkiem warzyw i małej ilości mięsa.

Rozdział 5. Magnetyzm i terapia magnetyczna                                                  Zastosowanie magnetyzmu ma w Chinach długą historię. Jeden z czterech wielkich chińskich wynalazków – kompas – zgodny jest z zasadą orientacji pola magnetycznego. Terapia magnetyczna była stosowana w medycynie już 2000 lat temu, jako bardzo ważna dla ludzkiego zdrowia. W 190 r. p.n.e. zaczęto używać magnesu w lecznictwie. Książki „Shen Nong Ben Cao” za czasów panowania dynastii Han, „Ming Yi Bie Lu”, „Xin Xiu Ben Cao” za rządów dynastii Tang oraz „Ben Cao Gang Mu” autorstwa Li Shi Zhen opisują zastosowanie magnesu w medycznych i ludowych zaleceniach.

 • Głód magnetyczny                                                                                                 

We współczesnym społeczeństwie, niektórzy ludzie maja różnego rodzaju dolegliwości: mocne bóle głowy, bezsenność, osłabienie, biegunka, zapalenie skóry, bóle stawów. Wszystkie te objawy nazwane są nietypową chorobą współczesnej cywilizacji – głodem magnetycznym.

Ziemia jest wielkim polem magnetycznym, bieguny Północny i Południowy to jego centrum. Pole to nieustannie wysyła potężną siłę magnetyczną. Magnetyzm ziemski na każdy metr kwadratowy wynosi średnio 0,5 Gs. Naturalne otoczenie pola magnetycznego wpływa na ludzki rozwój, rozmnażanie i zdrowie. Człowiek żyje w polu magnetycznym o wielkości 0,35-0,7 Gs, a to wpływa również na pole magnetyczne jego organizmu. Zgodnie z pomiarami, magnetyzm klatki piersiowej człowieka wynosi 1 µGs, co stanowi 1/1000000 geomagnetyzmu. Serce, płuca, mózg, mięśnie i nerwy – wszystko te organy mają niskie pole magnetyczne. Nawet niektóre mieszki włosowe posiadają wyjątkowo niskie pole magnetyczne. Jak wynika z badań, magnetyzm ma także wpływ na ludzkie komórki. Nowopowstałe komórki mają okrągły kształt i najwyższy wskaźnik magnetyzmu, a stare komórki są trójkątne i o najniższym wskaźniku magnetyzmu.

Z powyższego wynika, że magnetyzm jest czynnikiem warunkującym rozwój człowieka. Magnetyzmu ziemskiego nie widać, nie można go dotknąć ani powąchać, więc wielu ludzi nazywa go „podziemną witaminą”.

Zdrowie ludzkie zmienia się wraz ze zmianami magnetyzmu ziemi. Niektóre choroby jak na przykład: wysokie ciśnienie krwi, schorzenia serca czy zawał, są ściśle powiązane ze wskaźnikiem geomagnetyzmu. Jeśli na pewnym obszarze, kierunek magnetyzmu i jego siła zmieniają się nieregularnie, zachorowalność i śmiertelność wyraźnie wzrastają. Dane pokazują, że w Indiach częstotliwość występowania ostrych chorób serca jest proporcjonalna do zmieniania się magnetyzmu. W Rosji, gdzie niektóre elementy pola magnetycznego są nieprawidłowe, zachorowalność na wysokie ciśnienie krwi jest 125%-160% wyższe niż na obszarze o normalnym magnetyzmie. Magnetyzm Rio de Janeiro w Brazylii jest słaby, więc dzieci z tego miasta są niższe niż dzieci w tym samym wieku w Stanach Zjednoczonych. Magnetyzm w Ruandzie w Afryce jest wyższy – wzrost µmężczyzn jednego z plemion jest wyższy niż mężczyzn w Europie.
Ostatnio siła geomagnetyczna została poważnie zredukowana przez wysoko rozwiniętą gospodarkę. Wysokie budynki, intensywny ruch drogowy, miliony wodociągów i kabli – wszystko to osłabia i oddziela nas od magnetyzmu. Dane naukowe pokazują, że w wieżowcach, windach, samochodach siła magnetyczna jest zredukowana o około 40-50%, a tak duże ograniczenie sprzyja zwiększeniu zachorowalności na choroby układu krążenia, układu nerwowego i wydalniczego.


 • Niedobór siły magnetycznej – powinieneś zażyć więcej magnetyzmu

Lekarze i naukowcy zalecają stosowanie produktów magnetycznych, dzięki którym dostarczamy naszemu organizmowi większą ilość magnetyzmu. Kubki magnetyczne, kołdry magnetyczne, materace magnetyczne, poduszki magnetyczne, sprawiają, że podczas snu siła magnetyczna wzmacnia ludzki mikro obieg, krążenie krwi, czystość krwi, szybkość metabolizmu komórkowego, elastyczność ścianek naczyniowych. Ma to duże znaczenie w profilaktyce chorób serca.

 • Zalety stosowania terapii magnetycznej:

  a) pobudzenie metabolizmu komórkowego, aktywowanie komórek, stymulowanie wydalania substancji, szkodliwych, utrzymywanie równowagi hormonalnej,
  b) poprawianie krążenia krwi i ludzkiego mikro-obiegu,
  c) niwelowanie bólu,
  d) regulowanie i obniżanie ciśnienia krwi,
  e) wzrost poziomu tlenu w organizmie,
  f) poprawienie i wzmocnienie odporności organizmu,
  g) przeciwdziałanie starzeniu, usuwanie skumulowanych w ciele wolnych rodników,
  h) poprawienie metabolizmu tłuszczów, obniżenie cholesterolu,
  i) złagodzenie zmęczenia, przyspieszenie regenerację komórek,
  j) uspokojenie systemu nerwowego, zwalczenie bezsenności i nerwowości.

  • Kilka uwag:

  Różnica między elektromagnetyzmem a magnetyzmem statycznym:
  Elektromagnetyzm zwany jest także zmiennym polem magnetycznym, którego cechą jest, że magnetyzm wytwarzany jest przez linie elektromagnetyczne, ponieważ różne prądy tworzą różne fale elektromagnetyczne, długotrwały z nimi kontakt jest szkodliwy dla zdrowia. Promieniowanie elektromagnetyczne jest podstawą wielu współczesnych chorób. Magnetyzm statyczny jest produkowany przez magnez stały, jest zgodny z naturalnym polem magnetycznym, może być więc stosowany przez długi czas.

  Rozróżnienie ze względu na natężenie magnetyczne:
  Stosownie do wartości natężenia magnetycznego, dzieli się na 3 grupy: niski magnetyzm poniżej 800Gs, ludzie nie odczuwają niczego wyraźnego, magnetyzm jest tak niski, utrzymuje w zdrowiu tylko pewne funkcje, nie ma większego zastosowania wzmacniającego; wysoki magnetyzm powyżej 2000 Gs, ponieważ jest tak silny, nieodpowiedni do długotrwałego stosowania, ale ma dobry wpływ na miejscowe i tymczasowe leczenie; średni magnetyzm między 800 i 2000 Gs jest w pełni efektywny i powoduje niewiele skutków ubocznych, jest to więc szeroko stosowany w leczeniu. Magnez w naszych materacach ma wartość 1350-1600Gs.
  Długotrwałe badania Instytutu Badań Medycyny Wojskowej nad Promieniowaniem pokazały, że materac o wartości 1600Gs jest bezpieczny.

  Rozróżnienie między elementami magnetycznymi a pasami magnetycznymi:
  Podstawową zasadą terapii magnetycznej jest funkcjonowanie w zgodzie z mocą elektryczną, moc ta jest wytwarzana, gdy krew przepływa przez punkt magnetyczny. Ta moc może oczyścić krew i usprawnić jej krążenie.  Zatem ilość punktów magnetycznych wpływa na moc elektryczną. Pasy magnetyczne mogą rozwiązać problem ilości punktów magnetycznych; na tym samym obszarze występuje więcej punktów magnetycznych wywołanych przez pasy magnetyczne niż przez części magnetyczne. Pasy magnetyczne są więc bardziej efektywne niż części magnetyczne.

   Rozróżnienie ze względu na przenikliwość linii magnetycznej:
  W zależności od funkcji magnetycznej, jeśli magnes jest silny, promień linii magnetycznej jest niski. Kiedy magnes jest słaby, jeśli powierzchnia obszaru pola magnetycznego jest większa, promień linii magnetycznej jest wyższy, przenikliwość wydaje się być silniejsza. Ale ponieważ magnes jest słaby, przenikliwość powierzchni obszaru pola magnetycznego nie jest bardziej efektywna.
  Żyjemy w magnetycznej Ziemi, linia magnetyczna może rozchodzić się z północy na południe, ale jest tak słaba, że utrzymuje tylko wzrost wszystkich rzeczy. Jak powiązać pole magnetyczne z silną przenikalnością? Ostatnio naukowcy wynaleźli trójwymiarowe pole magnetyczne, połączyli oni cztery silne magnesy za pomocą specjalnego materiału; utrzymuje również oryginalny promień linii magnetycznej i silną przenikalność. Nasze materace, jako pierwsze na rynku używają trójwymiarowe pole magnetyczne.

  Rozdział 6 – Światło życia – daleka podczerwień                                                   Światło słoneczne dzieli się na światło widzialne i światło niewidoczne dla ludzkiego oka.  Na pierwszy rodzaj składają się kolory czerwone, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Nie widzimy natomiast ultrafioletu i podczerwieni. Długość fali dalekiej podczerwieni mieści się w przedziale od 30 do 1000 mikrometrów. Badania naukowe dowodzą, że podczerwień, która stanowi 60% dostarczanej Ziemi przez Słońce energii, ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Fale podczerwieni o długości 5,6 do 15 mikrometrów są człowiekowi niezbędne do życia.

    

  promieniowanie gamma X

  ultrafiolet

  światło widzialne

  bliska podczerwień

  daleka podczerwień

  mikrofale

  Długość fali (mikrometry)

  0,04

  0,39

  0,4 - 0,7

  0,76

  2,5

  1000

  Badania prowadzone na istotach żywych pokazują, że ciało ludzkie jest źródłem promieniowania podczerwonego, które może odbierać i wysyłać fale dalekiej podczerwieni. Kiedy fale te docierają do ludzkiego ciała, a częstotliwość promieniowania pokrywa się z częstotliwością drgań, cząsteczki komórek ciała i wody wchodzą w rezonans. W tej sytuacji organizm człowieka może zaabsorbować najwięcej energii. Dzięki temu tkanka podskórna będzie mogła zwiększyć swoją temperaturę. Ta zmiana spowoduje aktywację cząsteczek i wprowadzenie ich w wyższy stan energetyczny. W tym stanie wytwarzanie przez organizm niezbędnych enzymów przebiega szybciej, następuje aktywacja m. in. białek, systemu odpornościowego i wzmocnienie zdolności komórek do regeneracji. Dodatkowo przyspieszane jest dostarczanie związków odżywczych i podobnych. Dzięki temu organizm sam lepiej utrzymuje się w dobrym zdrowiu.
     
  W roku 2000 zaprezentowano naturalny materiał emitujący fale dalekiej podczerwieni – turmalin. Emitujące ciepło ciało człowieka pobudza ten materiał do emisji fal dalekiej podczerwieni o długości w od 4 do 14 mikrometrów. Jako że skóra człowieka w 70% składa się z wody, daleka podczerwień o takiej długości fal znakomicie dopasowuje się do promieniowania cieplnego człowieka i jest nazywana „światłem życia”. Temperatura naświetlanego ciała podnosi się o 2-3 stopnie Celsjusza. Efekt ocieplenia efektywnie poprawia mikro obieg krwi i metabolizm komórek, ma więc pozytywny wpływ na zdrowie.

  Jeśli chodzi o absorpcję podczerwieni ludzkie ciało przypomina wodę, która zazwyczaj pochłania fale o długości od 2,5 do 4 i od 5,6 do 10 mikrometrów. Według teorii „dopasowania i absorpcji”, kiedy długość fali światła podczerwieni pokrywa się z długością fali absorbowaną przez odbiorcę, następuje pochłanianie rezonansowe. Światło widzialne i bliskie podczerwieni ma głębokość przenikania na poziomie około jednego centymetra, natomiast dalekiej podczerwieni to około 0,05 – 1 milimetr. Im dłuższa fala podczerwieni tym niższa przenikalność. W związku z tym większość fal dalekiej podczerwieni jest pochłaniana przez płytkie warstwy skóry, przez co naświetlanie w celach leczniczych jest skuteczne tylko w przypadku chorób płytkich warstw skóry. Nie jest to jednak bez znaczenia w leczeniu chorób głębszych warstw.  Światło przedostaje się do tych tkanek pośrednio, przez różne nośniki i obieg krwi np. podczas terapii matą magnetyczną emitującą fale dalekiej podczerwieni.  Z drugiej strony, fale bliskiej podczerwieni osiągają głębokość penetracji około 10 milimetrów. Na tej głębokości znajdują się naczynia krwionośne, limfa, zakończenia nerwów oraz kanały akupunktury i punkty często wykorzystywane w tradycyjnej chińskiej medycynie. Całość daje naukowe podstawy do użycia dalekiej podczerwieni zarówno przez tradycyjną chińską jak i zachodnią medycynę.
     
  Podsumowując, fale dalekiej podczerwieni i efekt rezonansu pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka gdyż:

  • Aktywują duże cząsteczki materii organicznej i pobudzają ciało pozwalając mu zostać w stanie silnej wibracji. Stan taki pozytywnie wpływa na metabolizm i układ odpornościowy człowieka.
  • Wspomagają funkcjonowanie układu krążenia
   Większość światła dalekiej podczerwieni, która dociera do skóry jest przez nią pochłaniana i przetwarzana na energię cieplną, podnoszącą temperaturę skóry. Ciepło powoduje także zmniejszenie napięcia naczyń krwionośnych, co w efekcie prowadzi do przyspieszenia krążenia krwi. Badania chińskich lekarzy dowiodły, że objętość krwi w ciągu 20 minut może zwiększyć się o 114%.
  • Pobudzają metabolizm
   Zaburzenia metabolizmu prowadzą do naruszenia równowagi wymiany substancji z wewnątrz i z zewnątrz organizmu. Może być to przyczyną różnych dolegliwości. Na przykład zaburzenie metabolizmu wody i elektrolitów może zagrażać życiu, zaburzenia w przyswajaniu cukru prowadzą do cukrzycy, w metabolizmie tłuszczów do nadciśnienia i otyłości, w metabolizmie białek do artretyzmu itd.
  • Wzmacniają układ odpornościowy
   Układ odpornościowy ma duże znaczenie dla ochrony człowieka przed infekcjami. Zgodnie z obserwacjami klinicznymi, światło dalekiej podczerwieni poprawia fagocytozę makrofagów, intensywność reakcji obronnych komórek i płynów ustrojowych. Jest zatem niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania organizmu.
  • Likwidują stany zapalne i opuchliznę
   Fale dalekiej podczerwieni pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie i rozwój bakterii. Wzmacniają działanie białych krwinek i komórek śródbłonkowych. Ogrzewanie skóry poprzez naświetlanie falami dalekiej podczerwieni powoduje uwolnienie substancji aktywujących pracę naczyń krwionośnych, ich rozszerzenie, a tym samym poprawę przepływu krwi. Dodatkowo tkanki są lepiej odżywione i zostaje pobudzony ich metabolizm. Zwiększa się też ilość dostarczanego tlenu, co wraz z lepszym obiegiem krwi zwiększa możliwości reprodukcyjne komórek.
  • Łagodzą ból
   Efekt ogrzewania światłem dalekiej podczerwieni zmniejsza pobudliwość zakończeń nerwowych. Poprawienie krążenia krwi i cofnięcie obrzęku ogranicza ilość chemicznych i mechanicznych stymulantów zakończeń nerwowych. Dzięki temu można osiągnąć efekt uśmierzenia bólu.

  Z powyższej listy wynika, że fale dalekiej podczerwieni mają duże znaczenie w leczeniu różnych, zwłaszcza długotrwałych, dolegliwości.

  Rozdział 7. Witamina w powietrzu – anion
  jaskiniaW medycynie anion jest uważany za substancję efektywnie zabijającą bakterie i oczyszczającą powietrze. Bakterie w kontakcie z anionem zmieniają swoją strukturę i przemianę energetyczną, co prowadzi do ich śmierci. Badania medyczne pokazują, że cząsteczki w powietrzu naładowane ujemnie mogą pomóc zwiększyć ilość tlenu w krwi, a także pozytywnie wpłynąć na jego transport i wchłanianie. W efekcie wpływ ten rozszerza się na metabolizm całego ciała, jego odporność i funkcjonowanie. Udowodnione jest, że anion ma wpływ na wspomaganie leczenia 7 układów ludzkiego ciała i niemalże 730 chorób.

  Owa „witamina w powietrzu” wpływa na:

  • Układ nerwowy
   Anion pomaga ukoić nerwy, poprawia nastrój, eliminuje zmęczenie, pozwala lepiej się wyspać, poprawia apetyt, pobudza przywspółczulny układ nerwowy, zwiększa wydajność pracy, itd.
  • Układ oddechowy
   Pobudza pracę płuc, przyspiesza ruch tkanki włóknistej i podwyższa wydajność oddychania (wchłanianie tlenu wzrasta o 20%, wydalanie dwutlenku węgla wzrasta o 145%). Pobudza ruch rzęsek błony śluzowej tchawicy i wydzielania gruczołów, przyspiesz reprodukcję komórek błony nosowej oraz przywraca błonie śluzowej możliwość prawidłowej pracy.
  • Metabolizm
   Anion ma wpływ na metabolizm węglowodorów, białek i tłuszczy, wody i elektrolitów. Przyswajanie anionu pomaga zmniejszyć poziom cukru, cholesterolu i potasu we krwi, zwiększa ilość wydzielanego azotu i kreatyniny. W tym samym czasie aktywowane są różne enzymy, poprawiany jest metabolizm i wchłanianie tlenu przez mózg, płuca, nerki i inne tkanki.
  • Układ krążenia
   Anion w powietrzu pozwala na obniżenie ciśnienia krwi, poprawę pracy serca, redukuje niedożywienie mięśnia sercowego. Zwiększa ilości hemoglobiny we krwi, pozwala na zmniejszenie ilości cukru, podwyższa pH i maleje czas krzepnięcia krwi, co jednocześnie stymuluje proces wytwarzania krwinek.
  • Leczenie chorób i zachowywanie zdrowia.
   Anion może pomagać w leczeniu chorób układu oddechowego: zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej i rozedmy płuc.
  • Układ odpornościowy
   Wspiera funkcjonowanie organizmu i wzmacnia zdolność walki z chorobami.
  • Oczyszczenie powietrza
   Anion efektywnie wypiera smog i kurz, usuwa nieprzyjemne zapachy z powietrza i chroni przed trującym gazem wydzielanym przez meble oraz innymi zanieczyszczeniami powietrza.


  Wpływ wody z dodatkiem anionu i kationu na poszczególne organy człowieka:

  Badany obiekt

  Nadmiar anionu

  Nadmiar kationu

  Krew

  Nieco zasadniczy

  Neutralny

  Naczynia krwionośne

  Płynny przepływ krwi

  Utrudniony przepływ krwi

  Ciśnienie krwi

  Normalne

  Podwyższone

  Puls

  Równy

  Zmienny

  Alogiczność

  Niska

  Wysoka

  Bóle głowy

  Ustępują

  Często dokuczają

  Zmęczenie

  Trudno się zmęczyć, szybciej się odpoczywa

  Łatwo się zmęczyć, dłuższy czas odpoczynku

   

  Środowisko

  Zawartość w cm3

  [bearing degree]

  Lasy i okolice wodospadów

  100-500 tys.

  Naturalne odnowienie

  Góry i wybrzeże

  50-100 tys.

  Zabija bakterie i zmniejsza infekcje

  Przedmieścia i pola

  5-50 tys.

  Wzmocnienie odporności przed bakteriami

  Miejski ogród

  1-2 tys.

  Spełnia podstawowe wymogi zdrowotne

  Zielony pas na ulicy

  1-2 tys.

  Na granicy wywołania zaburzeń fizjologicznych

  Zamknięte mieszkanie w mieście

  40 -50

  Wywołuje zaburzenia fizjologiczne takie jak bóle głowy, bezsenność, neurastenię, zmęczenie, choroby kanału oddechowego, alergie, etc.

  Ciepłe lub zimne, stale klimatyzowane pomieszczenie

  0-25

  Wywołuje „syndrom klimatyzacji”

   

  Rozdział 8 Źródło życia – Aktywna Woda                                                               Wiadomo, że cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. W zetknięciu z turmalinem, który wydziela elektrony, niewielka część wody zostaje poddana elektrolizie, zamieniając się na jon wodorowy i anion grupy wodorotlenowej. Turmalin neutralizuje powstały wodór, dzięki czemu grupa wodorotlenowa miesza się z wodą, tworząc nadmiar ujemnego ładunku elektrycznego. Efektem dodatkowym nadmiaru grup OH jest zmiana pH wody na nieco zasadowe, wynoszące około 7,4. W ten sposób otrzymujemy zasadową, zjonizowaną wodę.

  Wpływ aktywnej wody na ludzkie ciało:

  1.płyny organiczne stają się zasadowe, przez co ludzki organizm sprawniej funkcjonuje,
  2.likwiduje trucizny zawarte w aktywnym tlenie i zapewnia zdrowe środowisko wewnętrzne oraz ochronę przed niekorzystnym działaniem szkodliwych substancji,
  3.pobudza komórki i metabolizm,
  4.oczyszcza krew z trujących substancji,
  5.pozwala szybciej odpocząć i zachować więcej energii,
  6.przywraca równowagę układu nerwowego, zapewniając poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych,
  7.poprawia zdolności walki z chorobami i zmniejsza ryzyko zachorowania,
  8.zmniejsza ból i koi nerwy,
  9.spowalnia procesy starzenia.

  Powierzchniowa aktywność zasadowej, zjonizowanej wody.

  Ludzie, którzy nie korzystali nigdy z zasadowej, jonizowanej turmalinem wody mogą być zdziwieni jej właściwościami. Woda ta użyta do mycia sprawi, że skóra staje się gładka, umyte nią włosy łatwo się rozczesują. Do prania ubrań można używać mniejszej ilości detergentu, a pozostawiona w ubikacji nie pozwoli na szybkie osadzanie się brudu.

  Powierzchniowa aktywność dotyczy powierzchni styku dwóch różnych układów. Na przykładzie dwóch nierozpuszczalnych w sobie cieczy będzie to miejsce pomiędzy nimi. Podobnie w przypadku cieczy i ciała stałego. Kiedy człowiek kąpie się w wannie wypełnionej taką wodą występuje tam wiele przypadków powierzchniowej aktywności: między wodą a wanną, jak również między wodą a ciałem człowieka. Kąpiąc się w zasadowej, zjonizowanej wodzie poddajemy się jej działaniu, dzięki czemu kurz pokrywający skórę łatwo się zmywa, a na dodatek nie trzeba się martwić o utrzymanie czystości wanny, gdyż i tam woda aktywnie działa. To pokazuje, jaką rolę odgrywa zasadowa, zjonizowana woda w ochronie środowiska i w zachowaniu zdrowia.

  Rozdział 9 Narzędzie zdrowego snu – sieciowana pianka polietylenowa
  Spokojny, głęboki sen to podstawa dobrego samopoczucia, urody i zdrowia. Jednak do odpoczynku trzeba zapewnić sobie odpowiednie warunki: ciszę, wywietrzone pomieszczenie i przede wszystkim wygodne łóżko. Tradycyjne łóżko jest zrobione z gliny lub drewna. Podpiera ono nasze plecy, naciskając na nie podczas snu. Jeśli materac jest zbyt twardy, wtedy ciało podpierane jest tylko w kilku miejscach i tam naczynia krwionośne są zbyt mocno uciskane. Może to powodować np. drętwienie palców u nóg. Nie może być także za miękki, by kręgosłup nie wyginał się nieprawidłowo. Ważne, aby materac równomiernie podpierał nasze ciało i zapewniał tym samym właściwe krążenie krwi.
     
  Coraz więcej z nas śpi na miękkich materacach sprężynowych. Śpiąc na tradycyjnym, twardym łóżku nasze ciało ma dwa punkty podparcia: jeden na plecach, drugi na pośladkach. Na miękkim materacu natomiast zostaje tylko ten drugi. Na początku takie materace wydają się nam bardzo wygodne, jednak w rzeczywistości takie materace nie podpierają naszego ciała równomiernie i nasz kręgosłup wygina się nieprawidłowo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że 74% ludzi śpiących na plecach na miękkim materacu miała zdeformowany kręgosłup, dokładnie tak jak 100% ludzi śpiących w takich samych warunkach, lecz na boku. Taka deformacja powoduje ucisk na nerwy i naczynia krwionośne, co może wywoływać różne schorzenia. Co więcej nieprawidłowe ułożenie podczas snu nie pozwala ciału zrelaksować się i odpowiednio wypocząć. Miękkie materace są bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla zdrowia dzieci. Spanie na boku może doprowadzić do deformacji klatki piersiowej, co wpłynie niekorzystnie na rozwój płuc i serca u dziecka, a także może być przyczyną garbienia się dziecka, jeśli zwykle śpi ono na brzuchu.

  Materac używa importowanej sieciowanej pianki polietylenowej, stworzonej w procesie wysokiego spieniania. Dodatkowo zamienia on powierzchnie podparcia tradycyjnych łóżek na podparcie punktowe. Stał się dzięki temu niezastąpionym materiałem pozwalającym zrewolucjonizować łóżka.
  Pianka polietylenowa ma pewną twardość, aby móc podtrzymać ciężar ciała, lecz dzięki specjalnej właściwości rozprasza ten ciężar zamiast skupiać go w jednym miejscu. W ten sposób kręgosłup pozostaje naturalnie wygięty uniemożliwiając deformację kręgosłupa. Dzięki punktowemu podparciu powierzchnia ucisku pleców zmniejsza się, co ma pozytywny wpływ na przepływ krwi, wymianę impulsów nerwowych i znacznie obniża pracę, którą musi wykonać serce. Kiedy zmieniamy pozycję na takim materacu podparcie punktowe działa jak palce masażysty, co jest nie do wykonania przez tradycyjny, miękki materac.

  Mapa kręgosłupa
  Wpływ zmian w kręgosłupie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych

   

   

  Kręgi szyjne:
  1. histeria, bezsenność, choroby układu nerwowego, zawroty głowy,
  2. bóle głowy, płasko głowie, uremia,
  3. otępienie, problemy nosowe, osłabienie widzenia, silny ból ramion,
  4. nerwoból nerwu trójdzielnego, niedowidzenie, skurcze żołądka, problemy z gardłem, osłabienie słyszenia, zapalenie migdałków,
  5. astma oskrzelowa, problemy z krtanią,
  6. wole, astma,
  7. miażdżyca, bóle brzucha i oskrzeli, zawał serca, problemy z kończynami górnymi,

  Odcinek piersiowy:
  1. problemy z mięśniami klatki piersiowej, problemy z głową, nadciśnienie, zapalenie osierdzia, rozedma,
  2. zawał serca, miażdżyca,
  3. gruźlica, zapalenie opłucnej, bezdech,
  4. problemy z płucami, nadmiar lub brak produkcji kwasu żołądkowego, cukrzyca, silny ból ramion,
  5. problemy żołądkowe, wrażliwość na zimno, zły humor,
  6. problemy żołądkowe, powstawanie skrzepów, problemy z nerkami, nerwobóle, niestrawność,
  7. problemy żołądkowe, wrzody żołądka, anoreksja,
  8. problemy z wątrobą, cukrzyca, niestrawność,
  9. paraliż dziecięcy, porażenie nerwu udowego, kamica żółciowa, problemy trzewiowe,
  10. problemy z nerkami, reumatyzm, anemia, zwężenie zastawki sercowej,
  11. cukrzyca, hipotermia,
  12. czerwonka, gorączka, obfite upławy białe.

  Odcinek lędźwiowy:
  1. choroby narządów wewnętrznych i żołądka, zaparcia, wyczerpanie nerwowe,
  2. anemia, bezpłodność, choroby wątroby,
  3. choroby jajników, brak lub problemowa menstruacja, choroby macicy, choroby genitaliów, cewki moczowej,
  4. zaparcia, lumbago, rwa kulszowa, choroby kolan i stawów, hemoroidy, zaburzenia chodzenia,
  5. hemoroidy, reumatyzm, częściowy paraliż, uczucie chłodu w nogach i talii, choroby cewki moczowej.

  Odcinek ogonowy:                                                                                                       

  zapalenie pęcherza moczowego, choroby genitaliów, rwa kulszowa, choroby układu nerwowego.

   

   

  Rozdział 10. Sen gwarancją długowieczności – definicja snu                                    Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, który cyklicznie pojawia się i przemija w ciągu doby, podczas którego następuje zniesienie lub zmniejszenie poziomu świadomości i bezruch. Większość fizjologicznej aktywności przechodzi w stan uśpienia. Podczas snu następuje proces regeneracji organizmu. Wypoczywa całe ciało i poprawia się nastrój.

  Niedobór snu przyspiesza proces starzenia.
     
  Badania pokazują, że po pewnym czasie niedobór snu wprowadza ciało w stan, jaki towarzyszy procesowi starzenia. Chroniczny niedobór snu może prowadzić do zwału serca, cukrzycy i innych chorób. To pierwszy raz, kiedy naukowcy znaleźli powiązanie pomiędzy niedoborem snu a starzeniem się. Przez dłuższy czas uważano, że sen ma wpływ tylko na mózg. Wykazano jednak, że niedobór snu ma wpływ również na funkcjonowanie hormonów i metabolizmu. Udowodniono tę tezę podczas badania jedenastu zdrowych mężczyzn. Zostali poddani eksperymentowi, polegającemu na ograniczeniu ilości godzin snu. Pierwszej nocy spali oni osiem godzin, a następnych sześć nocy po cztery godziny. Ostatnie dwanaście nocy spali po dwanaście godzin. Następnie sprawdzono szybkość metabolizmu, poziom hormonu kortyzolu mającego wpływ na poziom cukru we krwi i koncentrację, jak również na tętno. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że po spożyciu jedzenia o wysokiej zawartości węglowodanów, potrzebowali cztery razy więcej czasu niż normalni ludzie, aby wyregulować stężenie cukru we krwi. Także ich hormony nie działały prawidło, podobnie jak u osób w podeszłym wieku.
  Zatem sen jest skutecznym sposobem ochrony przed chorobami.

  Główne funkcje snu.

  Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Dzięki obniżeniu temperatury ciała podczas snu, obniża się tętno i ciśnienie krwi, a także zmniejsza się tempo oddychania, metabolizm zostaje spowolniony. Wszystkie powyższe procesy sprzyjają regeneracji naszego organizmu.

  • Ochrona mózgu i odzyskanie energii
   Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych. Depresja, pogorszenie nastroju, rozdrażnienie, trudności w koncentracji i w zapamiętywaniu. Utrzymanie tego stanu przez dłuższy czas może wywołać zniekształcone odbieranie rzeczywistości lub stan podobny do psychozy. Natomiast osoby śpiące przynajmniej 6 godzin są pełne energii, bystre i wydajne. Jest to spowodowanie znacznym obniżeniem zużycia tlenu przez mózg podczas snu.
  • Wzmocnienie odporności i odnowa ciała
   Zazwyczaj układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, aby chronić nasze zdrowie. Sen usprawnia i przyśpiesza ten proces. Podczas snu różne tkanki i organy regenerują się szybciej. Nic więc dziwnego, że we współczesnej medycynie sen jest traktowany jako terapia pozwalająca pacjentom przejść przez najtrudniejszy okres leczenia i jest to terapia przynosząca bardzo pozytywne rezultaty.
  • Pobudzanie wzrostu i rozwoju dzieci
   Sen jest ściśle związany ze wzrostem i rozwojem dzieci. Jeszcze długo po urodzeniu dziecka, jego mózg podlega ciągłemu rozwojowi. Proces ten zostaje zahamowany w warunkach braku snu. Podczas snu szybciej rozwija się nasze ciało ze względu na możliwość utrzymania przez kilka godzin wysokiego stężenia hormonu wzrostu. Widać wyraźnie, że sen sprzyja rozwojowi dziecka.
  • Spowalnianie procesu starzenia, sprzyja długowieczności
   Badania przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że długowieczni ludzie mają dobre nawyki snu. Jak ogień, ludzkie życie trwa dłużej, jeśli pali się zgodnie z jakąś regułą. Jeśli nie, może zostać tylko skrócone przez chorobę. Sen jest stanem, gdzie ogień pali się najwolniej, dzięki czemu stan ten sprzyja długowieczności.
  • Zachowanie zdrowia fizjologicznego
   Sen ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia psychicznego. Jeśli nie śpimy odpowiednio dużo, początkowo występują problemy z koncentracją, natomiast po pewnym czasie możemy spodziewać się trudności w formułowaniu myśli i logicznym myśleniu.
  • Dobry wpływ na skórę
   Podczas spania naczynia krwionośne pracują dużo lepiej. Przyspieszane są procesy oczyszczania organizmu z toksyn i regeneracji skóry. Dbamy w ten sposób o jej piękno.

  Ścisła kontrola snu gwarancją jego jakości:

  Sen stanowi nawet 1/3 naszego życia. W tym czasie regenerujemy siły, powraca nam dobry nastrój i energia potrzebna do funkcjonowania.
  Znaczenie snu jest więc bardzo duże, jednak on sam jest bardzo wrażliwy! Do tego stopnia, że jeśli jeden z trzech czynników zostanie zaburzony, sen mocno na tym ucierpi.

  Czas:
  Z punktu widzenia zachowania zdrowia, sen powinien rządzić się zasadą „Wiosną i latem kładź się spać późno i wstawaj wcześnie i rób odwrotnie jesienią i zimą”. Dorośli powinni spać około 8 godzin na dobę, dzieci 9,5 godziny, starsi 5-7 godzin. Chorzy powinni spać odpowiednio dłużej. Oczywiście ze snem nie jest tak, że im więcej, tym lepiej. Okazało się, że u ludzi, którzy śpią ponad 10 godzin wzrasta niebezpieczeństwo zwału serca i 3,5 krotnie wzrasta niebezpieczeństwo nagłej śmierci mózgu niż u osób śpiących tylko 7 godzin.

  Miejsce:
  Wybór sypialni jest bardzo ważny. Lepiej żeby była pogrążona w półmroku i cicha niż jasna i akustyczna. Powinna też być dobrze wentylowana i mieć odpowiednią wilgotność powietrza. Nie jest zalecane spanie naprzeciw okna lub blisko mokrego miejsca. Ważne jest także samo ustawienie łóżka. Powinno być ustawione na linii północ-południe tak, aby podczas snu Qi (powietrze) i krew mogą przepływać zgodnie z liniami pola magnetycznego ziemi. Takie ułożenie pozwala cząsteczkom organicznym przemieszczać się bez przeszkód, spowalniając metabolizm mózgu. Zmniejszane jest tym samym zapotrzebowanie kaloryczne, co pozwala nam poczuć się naturalnie świeżo po przebudzeniu.

  Ludzie:
  Najważniejszy jest stosunek do bezsenności. Ludzie powinni zauważyć, że zmiana codziennych nawyków, takich jak praca czy jedzenie, a także próba poprawienia sobie nastroju może łatwo wyleczyć bezsenność bez użycia dodatkowych leków.

  Poniżej znajdują się rady zapewniające dobry i zdrowy sen:


  1. Wstań wcześnie i przespaceruj się we wczesnych promieniach słońca. To skraca okres snu, a w nocy pozwala szybciej zasnąć, bowiem promienie słoneczne stymulują szyszynkę, która wydziela więcej melanocytów.
  2. Ćwiczenia również pozwalają skrócić okres snu. Na przykład cały dzień jazdy na rowerze, po którym położymy się wcześnie i porządnie wyśpimy.
  3. Podniesienie temperatury ciała dobrze wpływa na sen. Świetnie do tego nadaje się, co najmniej 15 minut sauny lub kąpieli w ciepłej wodzie.
  4. Unikaj spania w ciągu dnia dłużej niż jedną godzinę albo po godzinie 16. Utrudni to zaśnięcie w nocy.
  5. Nie jedz i nie pij niczego, co zawiera kofeinę, np. kawy czy herbaty po kolacji. Wywoła to efekt bezsenności poprzez stymulację ośrodka pobudzenia w mózgu.
  6. Wieczorem unikaj spożywania dużej ilości napoi, aby w uniknąć częstego chodzenia do toalety w nocy. Na pewno wpłynie to na obniżenie, jakości snu.
  7. Na godzinę lub dwie przed pójściem spać możesz zjeść jakąś przekąskę, aby pobudzić wydzielanie insuliny. Następnie tryptofan dostarczany jest do mózgu, gdzie poddany przekształceniu na melanocyty pomaga przyjemnie zasnąć.
  8. Na godzinę przed snem przeczytaj jakiś lekki tekst lub obejrzyj program rozrywkowy w telewizji, aby się zrelaksować.
  9. Jeśli po 15 minutach leżenia w łóżku wciąż nie możesz zasnąć nie zmuszaj się do dalszej męki. Lepiej wziąć coś lekkiego do czytania.
  10. Wyłącz telefon na czas snu. Nikt nie lubi być budzony w środku nocy lub wczesnym rankiem.

  Na koniec pamiętaj, że rytm zapadania w sen jest regulowany poprzez natężenie światła. Ważne zatem jest by przebywać w oświetlonych miejscach, kiedy nie masz zamiaru spać. Później pozwoli to dobrze przespać całą noc.


  Czynniki wpływające na dobry sen:

  • Łóżko
   Łóżko powinno być ustawione wzdłuż linii północ – południe, by podczas snu głowa człowieka była skierowana na północ, a stopy na południe. Wyzwalamy się w ten sposób z wpływu pola magnetycznego ziemi. Materac, na którym śpimy powinien być średniej twardości, gdyż zbyt twardy utrudni nam zasypianie. Wysokość poduszki powinna być równa długości ramienia śpiącego. Jeśli będzie za niska, może spowodować deformację odcinka szyjnego kręgosłupa. Latem poduszka powinna być często czyszczona, aby zniszczyć bakterie znajdujące się w poduszce, a które mogą wywołać przewlekłe choroby.   
  • Pozycja
   Osobom mającym problemy z sercem radzi się spanie na prawym boku, aby zmniejszyć dolegliwości, które pojawiają się przy ucisku serca. Ludziom z wysokim ciśnieniem krwi w mózgu radzi się nabyć wyższą poduszkę. Dla pacjentów przewlekle chorych, oprócz podwyższenia poduszki zaleca się częstą zmianę boku, na którym się śpi. Pozwala to na lepsze wydzielanie plwociny. Ludziom mającym problemy z wątrobą lub żołądkiem radzi się spać na prawym boku, a cierpiącym na bóle np. kończyn, spanie w pozycji, która nie uciska bolącego miejsca.
   Przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas snu jest bardzo ważne, jeśli chcemy rano wstać wypoczęci.
  • Czas spania
   Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną Zazwyczaj sen powinien trwać około 7 lub 8 godzin, ale należy wziąć pod uwagę różnice indywidualne. W fazach szybkiego zasypiania i głębokiego snu wystarczy nawet sześciogodzinny sen, aby całkowicie odnowić zasoby energii. Gdyby jednak brać pod uwagę tylko płytkie fazy snu, to nawet dziesięciogodzinny sen nie przyniesie odpoczynku. Trudno więc określić czy należy kłaść się spać wcześnie czy późno. Najważniejsze, aby żyć zgodnie z naszym rytmem fizjologicznym.   
  • Środowisko snu
   Czy nasz sen był dobry czy zły, w dużej mierze zależy od środowiska, w jakim śpimy. Właściwa temperatura dla snu człowieka to od 15 do 24 stopni Celsjusza. Jeśli odczuwamy trudności z zasypianiem przez dłuższy czas, a mieszkamy w pobliżu źródeł promieniowania elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości, powinniśmy pomyśleć o zmianie miejsca, w którym sypiamy.

  Jak zostało wspomniane wyżej, jeśli ludzie zrozumieją cztery pierwiastki snu z łatwością dobrze się wyśpią. Dzięki temu będą pełni energii.

  Podsumowanie
     
  Wraz z rozwojem nauki, ludzka wiedza na temat procesów starzenia się staje się coraz dokładniejsza. Starzenie dzieli się na dwie główne kategorie: starzenie fizjologiczne i starzenie patologiczne. Zgodnie z pierwszą kategorią śmierć jest procesem fizjologicznym, czyli - umieramy, bo jesteśmy za starzy. Nie wszyscy chcą się z tym jednak zgodzić. Starość patologiczna jest natomiast przedwczesnym starzeniem się, a śmierć spowodowana jest przez dolegliwości lub choroby. Są więc zasadnicze różnice pomiędzy wymienionymi typami starości. Pierwsza jest naturalnym procesem, który dotyczy każdego człowieka. Druga jest nieprawidłowością i nie musi wcale wystąpić. Na dzień dzisiejszy ludzi, którzy umierają „bo są za starzy” jest bardzo niewielu. Większość umiera z powodu chorób lub innych dolegliwości.
     
  Tak czy inaczej nie unikniemy starzenia fizjologicznego, ale dzięki działaniom na rzecz zachowania zdrowia możemy je odsunąć w czasie. W ten sam sposób możemy uniknąć starzenia patologicznego.


  Pobierz ten artykuł:
  Pobierz zawartość działu: Dolina Długowieczności

  Czytaj poprzedni: Bama
  Czytaj następny: Hunza
     
    kwiatek
  stopka mapa
  Jeśli posiadasz ciekawe artykuły, które chciałbyś zobaczyć na łamach naszego serwisu, pytanie, sugestię lub propozycję zmian, czy też prowadzisz podobną działalność (sklep lub gabinet) i chcesz nawiązać kontakt - wyślij do nas swoje zgłoszenie.
  LOTOS CMCtel: +48 (54) 251 34 99biuro@osrodekterapiinaturalnej.pl
     
  Copyright © CMC-Lotos - wczasy odchudzające Wykonanie strony: Rafał Misiak i Sebastian Kubiś
  Projekt graficzny: JKuik.design
  Pozycjonowanie: Globnet
  margines prawy